Prof. Henryk Skarżyński: udało nam się stworzyć polską szkołę w nauce światowej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 09:27
W jakich zawodach uszy powinny zostać objęte szczególną ochroną? W jakim wieku warto zwrócić szczególną uwagę na swój słuch? Narodowy Test Słuchu to kolejne działanie Światowego Centrum Słuchu.
Audio
  • Prof. Henryk Skarżyński o wynikach Narodowego Testu Słuchu oraz dorobku IFiPS (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Henryk Skarżyński
Prof. Henryk SkarżyńskiFoto: J.Konecki/Polskie Radio

- Problemem dla nas stają się seniorzy. Jest ich coraz więcej w społeczeństwie, a w grupie po 70. roku życia prawie 75 proc. ma istotne problemy ze słyszeniem i komunikowaniem się, co wpływa na funkcjonowanie ich i otoczenia - wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński. 

Wyniki zakończonego w 2015 roku Narodowego Testu Słuchu wskazują jednak, że dużą część osób z niedosłuchem stanowią nastolatki i ludzie młodzi. - Na początku lat 90. nasze pierwsze badania wśród noworodków pokazywały, że są to pojedyncze osoby. Nagle okazało się, że wśród dzieci rozpoczynających edukację szkolną jest to nawet 19 proc. Wczesne rozpoznanie ma decydujący wpływ dla powodzenia leczenia - dodaje szef Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

Placówka, która stanowi filar Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, od 20 lat dba o słuch Polaków, a na arenie międzynarodowej przoduje w badaniach populacyjnych i pionierskich operacjach przywracających słyszenie. Przed zespołem prof. Skarżyńskiego kolejne wyzwanie - ośrodek przeprowadzi działania, na jakie zgody nie otrzymała dotąd żadna placówka na świecie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Henryk Skarżyński (dyrektor Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 8.16

asz

Czytaj także

Kiedyś nie słyszeli, dziś tworzą muzykę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 12:56
- Osoba, która całkowicie nie słyszała może nie tylko znów usłyszeć, ale także może rozwijać swój słuch, w tym słuch muzyczny - podkreślił w radiowej Jedynce prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Skarżyński: co piąte dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty ze słuchem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 07:45
- Dzieci w wieku szkolnym, z różnymi zaburzeniami słuchu, jest w Polsce około 18-20 procent - mówi w "Sygnałach dnia" w Jedynce dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szanuj zdrowie, oszczędzaj słuch

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 10:46
Najnowsze badania dotyczące zmęczenia słuchowego dowodzą, że prowadzi ono do długotrwałego podwyższenia ciśnienia krwi i zaburzeń krążenia. Może to się przeradzać w chorobę nadciśnieniową i prowadzić do zawałów.
rozwiń zwiń