Jarosław Kalinowski: staliśmy się w Unii Europejskiej krajem specjalnej troski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 08:10
- Przez wiele lat byliśmy wskazywani jako wzór państwa, które dokonuje dobrych przemian. Mieliśmy coraz mocniejszą pozycję i renomę w UE (...) W ciągu kilku tygodni, miesięcy, żeśmy to zaufanie, renomę i pozycję stracili - ocenił gość radiowej Jedynki.
Audio
  • Jarosław Kalinowski o decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Europoseł PSL Jarosław Kalinowski był gościem radiowej Jedynki.
Europoseł PSL Jarosław Kalinowski był gościem radiowej "Jedynki".Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Komisja Europejska postanowiła w środę (13.01) rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów.

Jak powiedział w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski, decyzja Komisji nieco go zaskoczyła, ale "niestety były powody, by tę procedurę wszcząć". - To jest bardzo niedobra informacja dla nas wszystkich - stwierdził. Według niego "staliśmy się w Unii Europejskiej krajem specjalnej troski".

- Myśmy przygotowując się do członkostwa w UE zmieniali całe prawo, ze szczególnym akcentem na aspekty dotyczące państwa prawa, praworządności. Będąc członkiem Wspólnoty trzeba się tych standardów trzymać - zaznaczył.

Jak ta sprawa może się dalej potoczyć? Jakie mogą być konsekwencje? Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także o ostrych słowach na temat Polski, które padły z ust niemieckich polityków. Kalinowski opowiedział też o tym, jak sobie wyobraża debatę na temat praworządności w naszym kraju, która ma się odbyć 20 stycznia w Parlamencie Europejskim.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jarosław Kalinowski (deputowany do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Naczelnej PSL)

Data emisji: 14.01.2016

Godzina emisji: 7.17

kk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Krzysztof Gawkowski: KE dała Polsce prztyczka

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:58
Sekretarz generalny SLD nie widzi problemu w fakcie, że Komisja Europejska interesuje się sytuacją w Polsce. - Obecna władza powinna pamiętać, że podejmując decyzje trzeba mieć poparcie instytucji międzynarodowych, które przyglądają się, czy w Polsce nie jest łamane prawo - powiedział Krzysztof Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska rozpoczyna ocenę praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 19:31
Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformował, że Bruksela zdecydowała się na pierwszą fazę procedury dotyczącej ochrony państwa prawa. Powodem są kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń