Jarosław Kalinowski: staliśmy się w Unii Europejskiej krajem specjalnej troski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 08:10
- Przez wiele lat byliśmy wskazywani jako wzór państwa, które dokonuje dobrych przemian. Mieliśmy coraz mocniejszą pozycję i renomę w UE (...) W ciągu kilku tygodni, miesięcy, żeśmy to zaufanie, renomę i pozycję stracili - ocenił gość radiowej Jedynki.
Audio
  • Jarosław Kalinowski o decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Europoseł PSL Jarosław Kalinowski był gościem radiowej Jedynki.
Europoseł PSL Jarosław Kalinowski był gościem radiowej "Jedynki".Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Komisja Europejska postanowiła w środę (13.01) rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów.

Jak powiedział w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski, decyzja Komisji nieco go zaskoczyła, ale "niestety były powody, by tę procedurę wszcząć". - To jest bardzo niedobra informacja dla nas wszystkich - stwierdził. Według niego "staliśmy się w Unii Europejskiej krajem specjalnej troski".

- Myśmy przygotowując się do członkostwa w UE zmieniali całe prawo, ze szczególnym akcentem na aspekty dotyczące państwa prawa, praworządności. Będąc członkiem Wspólnoty trzeba się tych standardów trzymać - zaznaczył.

Jak ta sprawa może się dalej potoczyć? Jakie mogą być konsekwencje? Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także o ostrych słowach na temat Polski, które padły z ust niemieckich polityków. Kalinowski opowiedział też o tym, jak sobie wyobraża debatę na temat praworządności w naszym kraju, która ma się odbyć 20 stycznia w Parlamencie Europejskim.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jarosław Kalinowski (deputowany do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Naczelnej PSL)

Data emisji: 14.01.2016

Godzina emisji: 7.17

kk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Gregory12016-01-15 09:25 Zgłoś
Kalinowski mówi jakieś komunały czyli hasła bez pokrycia albo bez znaczenia! Czy my Polacy mamy nadsłuchiwać z Zachodu jakichś grzeczności? Nam niepotrzebne!Może potrzebne Kalinowskiemu? On chyba lubi takie czcze słowa ,bo ciągle się uśmiecha! Może też myśli o przyszłym kandydowaniu na europosła? I jeszcze uwaga! Jeśli poseł nie ma nic konkretnego do powiedzenia ,po co go cytować?
bogdandomeracki@wp.pl2016-01-14 14:23 Zgłoś
Liczę na to, że Unia Europejska pomoże nam rozwiązać problemy w Polsce…! Nadal czekają Nas kolejne poPiS-y manipulantów, arogantów i NIErządu...! To nie jest bój o żadną partię... KOD to walka o Wolność i Demokrację dla Wszystkich Polaków... Życzę Wszystkim Naszym Rodakom, żeby w roku 2016 otworzyły się im szeroko oczy na demolowanie Naszej Ojczyzny przez PiS...! Niech żyją Wolność i Demokracja...! Prędzej, czy później, dla dobra Wszystkich Polaków naprawimy błędy PiS...!
casial2016-01-14 10:47 Zgłoś
... przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski,(cytat) Komentarz: Tego rodzaju wypowiedzi wynikają z niezrozumienia podstaw meritum rozważanego problemu. Wiadomo, że rolnictwo (ze swej natury) było (i powinno być ""jest") producentem ( "fabrykantem") bardzo ściśle określonych produktów. Z tego faktu wynikała (i powinno być "wynika") rola społeczna społeczności nazywanej producentami rolnymi. Z cytowanych wypowiedzi jasno wynika (jest oczywiste), że rozpatrywane problemy ukierunkowane są na klasowy charakter społeczności związanej z "rolą", a więc prezentuje ściśle marksistowsko-leninowski punkt widzenia tego problemu. Niestety, w identyczny sposób widzi ten problem Unia Europejska w aktualnym wydaniu ! Z tego wynika najbardziej aktualny postulat społeczny: Zaprzestać rozważań na temat "proletariatu rolnego", zastanowić się nad zbudowaniem systemu ekonomicznego (na tym polu) opartego na "fabrykantach" rolnych.

Czytaj także

Krzysztof Gawkowski: KE dała Polsce prztyczka

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:58
Sekretarz generalny SLD nie widzi problemu w fakcie, że Komisja Europejska interesuje się sytuacją w Polsce. - Obecna władza powinna pamiętać, że podejmując decyzje trzeba mieć poparcie instytucji międzynarodowych, które przyglądają się, czy w Polsce nie jest łamane prawo - powiedział Krzysztof Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska rozpoczyna ocenę praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 19:31
Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformował, że Bruksela zdecydowała się na pierwszą fazę procedury dotyczącej ochrony państwa prawa. Powodem są kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń