Doradca prezydenta o decyzji KE: najlepiej zachować spokój

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 09:34
W mojej ocenie najlepszą reakcją jest pełny spokój, ale i lekkie rozbawienie – mówiła w Jedynce doradczyni prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska, komentując objęcie Polski procedurą Komisji Europejskiej.
Audio
  • Doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska o wszczęciu procedury KE względem Polski i o emeryturach (Jedynka/Sygnały dnia)
Doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska
Doradca prezydenta Barbara Fedyszak-RadziejowskaFoto: Jacek Konecki, Polskie Radio

Komisja Europejska zdecydowała się na rozpoczęcie procedury obrony państwa prawa w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego. Bruksela zbiera teraz dane dotyczące sytuacji w Polsce.

Doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska, pytana o tę kwestię w Jedynce, odparła, że najistotniejsze jest, by obywatele i przedstawiciele władz w Polsce rozwiązali sami dla siebie spór, co tak naprawdę wydarzyło się w związku z konstruowaniem składu Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreśliła będzie to ważniejsze, niż to co powiedzą urzędnicy Unii Europejskiej.

Barbara Fedyszak-Radziejowska stwierdziła, że najlepszą reakcją obecnie jest nie tylko pełny spokój, ale  i lekkie rozbawienie. - Z niepokojem myślę o tym, w jaki sposób (urzędnicy KE) wycofają się ze swoich zarzutów - zaznaczyła doradczyni prezydenta.

W jej ocenie żadne reguły demokracji ani praworządności nie zostały naruszone, a Polska jest wystarczająco dojrzałą demokracją, by poradzić sobie z obecnym wyzwaniem. Jej zdaniem, jeśli Polska podejdzie do tej sprawy ze spokojem, to szkody wizerunkowe nie będą poważne.

Więcej na temat Trybunału Konstytucyjnego, unijnej procedury, a także pracy nad prawem o emeryturach - w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (doradca prezydenta )

Data emisji: 14.01.2016

Godzina emisji: 8:19

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Komisja Europejska rozpoczyna ocenę praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 19:31
Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformował, że Bruksela zdecydowała się na pierwszą fazę procedury dotyczącej ochrony państwa prawa. Powodem są kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kalinowski: staliśmy się w Unii Europejskiej krajem specjalnej troski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 08:10
- Przez wiele lat byliśmy wskazywani jako wzór państwa, które dokonuje dobrych przemian. Mieliśmy coraz mocniejszą pozycję i renomę w UE (...) W ciągu kilku tygodni, miesięcy, żeśmy to zaufanie, renomę i pozycję stracili - ocenił gość radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń