Posłanka Nowoczesnej: polityka PiS wpływa na osłabienie złotego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 10:15
- To osłabienie zaczęło się jeszcze pod koniec zeszłego roku i permanentnie postępuje. Składa się na to wiele czynników. Jednym z nich na pewno jest polityka uprawiana przez PiS - mówi Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.
Audio
  • Paulina Hennig-Kloska o słabnięciu złotego, podatku bankowym i prezydenckim projekcie ustawy ws. frankowiczów (Sygnały dnia/Jedynka)
Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-KloskaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" przyznaje, że dziś polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie, ale zwraca uwagę na zagrożenia, jakie przed nią stoją. - Musimy zdawać sobie sprawę, że stabilny system bankowy, który finansował inwestycje prywatne był jednym z czynników decydujących o dobrym wzroście gospodarczym. Dziś ta stabilność jest zagrożona - podkreśla Paulina Hennig-Kloska.

Za jedno z zagrożeń dla systemu bankowego posłanka Nowoczesnej uważa ogłoszony w piątek (15.01) prezydencki projekt ustawy mającej pomóc osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. - Ten projekt jest kolejnym, po podatku bankowym, ogromnym obciążeniem dla banków. Wczoraj policzyłam koszt takiego przewalutowania na przykładowym kredycie w wysokości 300 tys. zł. Jeśli byłby on uruchamiany w tym najgorszym momencie na rynku, gdy frank kosztował ok. 2 zł i zestawilibyśmy to z dzisiejszym kursem - 4 zł i 10 gr, to różnica uwzględniająca ten "kurs sprawiedliwy", która będzie do umorzenia na tym kredycie wynosi 180 tys. zł - tłumaczy Hennig-Kloska.

Jak gość radiowej Jedynki szacuje całkowity koszt prezydenckiego projektu ustawy ws. tzw. frankowiczów i dlaczego uważa go za niesprawiedliwy społecznie, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 8.18

pg/kul

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Frankowicze poznali prezydencką ustawę o kredytach walutowych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 13:58
Walutowi kredytobiorcy będą mieli lepiej niż obecnie, ale gorzej niż ci zadłużeni w złotówkach. Tak stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu streściło poznany w piątek prezydencki projekt ustawy w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związek Banków Polskich ostro krytykuje prezydencką ustawę ws. frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 20:43
Prezydencki projekt ustawy o pomocy dla frankowiczów to zmiana reguł gry w trakcie gry - ocenił wiceszef Związku Banków Polskich, Mieczysław Groszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydencki projekt ws. kredytów walutowych będzie kosztować banki nawet do 50 mld zł?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 09:41
Propozycja przewalutowania kredytów walutowych na złote mogłaby kosztować banki nawet do 50 mld złotych. Takie wyliczenie przedstawił Dom Maklerski "Trigon". Przytacza je "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń