Powstanie styczniowe. Rosjanie bali się cały 1863 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 08:20
- Przyglądanie się naszym powstaniom z perspektywy pytania, dlaczego przegraliśmy i kto nie dopełnił swoich obowiązków, nie pozwala dostrzec tego, co było w tym powstaniu wielkie. Zawsze popełnia się błędy. Zawsze możemy znaleźć winnych niedociągnięć – mówi dr hab. Henryk Głębocki
Audio
  • O wadze powstanie styczniowego opowiada dr hab. Henryk Głębocki (Sygnały dnia/Jedynka)
Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej , gdzie w ramach obchodów 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego zostały złożone kwiaty przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza
Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej , gdzie w ramach obchodów 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego zostały złożone kwiaty przez ministra obrony narodowej Antoniego MacierewiczaFoto: PAP/Leszek Szymański

Jak przypomina gość Daniela Wydrycha, nigdy nie doszło do kapitulacji powstania styczniowego, choć stracono jego ostatniego dyktatora i jego współpracowników. - Rosjanie, aby stłumić to powstanie i czuć się bezpiecznie, musieli m.in. nadać chłopom ziemię i wolność na zasadach, które były zgodne z dekretami rządu narodowego. Jeśli z tej perspektywy popatrzymy na powstanie, to zobaczymy, że mamy do czynienia z procesem wykuwania się nowoczesnego narodu – zauważa dr hab. Henryk Głębocki.

Czytaj i słuchaj także >>
powstanie styczniowe wiki 663.jpg
Kronika powstania styczniowego

Historyk zwraca uwagę, że nie mówi się także o tym, iż Rosjanie przez cały rok 1863 obawiali się wojny europejskiej, starcia z potężnymi mocarstwami zachodu, na co liczyli powstańcy. Dlaczego nie doszło do interwencji zbrojnej Francji i Wielkiej Brytanii? Czy społeczeństwa światowe były przychylne powstaniu? Czy powstanie styczniowe mogło się udać? Jak dziś powinniśmy o nim uczyć?

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gośćdr hab. Henryk Głębocki (historyk z Instytutu Historii UJ)

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 7.15

gs/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej RWE: los dał mi szansę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:43
- Mogłem dojrzewać wśród ludzi, którzy byli elitą II RP - wspominał w Jedynce Lechosław Gawlikowski, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronkowa robota, likwidacja Franza Kutschery

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 14:00
- Było to wykonanie wyroku sądów podziemnych. Wyrok wykonano nie na niewinnym człowieku, a na zbrodniarzu wojennym – podkreśla Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń