X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie styczniowe. Rosjanie bali się cały 1863 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 08:20
- Przyglądanie się naszym powstaniom z perspektywy pytania, dlaczego przegraliśmy i kto nie dopełnił swoich obowiązków, nie pozwala dostrzec tego, co było w tym powstaniu wielkie. Zawsze popełnia się błędy. Zawsze możemy znaleźć winnych niedociągnięć – mówi dr hab. Henryk Głębocki
Audio
  • O wadze powstanie styczniowego opowiada dr hab. Henryk Głębocki (Sygnały dnia/Jedynka)
Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej , gdzie w ramach obchodów 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego zostały złożone kwiaty przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza
Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej , gdzie w ramach obchodów 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego zostały złożone kwiaty przez ministra obrony narodowej Antoniego MacierewiczaFoto: PAP/Leszek Szymański

Jak przypomina gość Daniela Wydrycha, nigdy nie doszło do kapitulacji powstania styczniowego, choć stracono jego ostatniego dyktatora i jego współpracowników. - Rosjanie, aby stłumić to powstanie i czuć się bezpiecznie, musieli m.in. nadać chłopom ziemię i wolność na zasadach, które były zgodne z dekretami rządu narodowego. Jeśli z tej perspektywy popatrzymy na powstanie, to zobaczymy, że mamy do czynienia z procesem wykuwania się nowoczesnego narodu – zauważa dr hab. Henryk Głębocki.

Czytaj i słuchaj także >>
powstanie styczniowe wiki 663.jpg
Kronika powstania styczniowego

Historyk zwraca uwagę, że nie mówi się także o tym, iż Rosjanie przez cały rok 1863 obawiali się wojny europejskiej, starcia z potężnymi mocarstwami zachodu, na co liczyli powstańcy. Dlaczego nie doszło do interwencji zbrojnej Francji i Wielkiej Brytanii? Czy społeczeństwa światowe były przychylne powstaniu? Czy powstanie styczniowe mogło się udać? Jak dziś powinniśmy o nim uczyć?

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gośćdr hab. Henryk Głębocki (historyk z Instytutu Historii UJ)

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 7.15

gs/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej RWE: los dał mi szansę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:43
- Mogłem dojrzewać wśród ludzi, którzy byli elitą II RP - wspominał w Jedynce Lechosław Gawlikowski, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronkowa robota, likwidacja Franza Kutschery

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 14:00
- Było to wykonanie wyroku sądów podziemnych. Wyrok wykonano nie na niewinnym człowieku, a na zbrodniarzu wojennym – podkreśla Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń