Przeszczepy to szansa na nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 12:01
26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji, obchodzony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce.
Audio
  • Polacy są zwolennikami transplantologii (Sygnały dnia/Jedynka)
55 proc. Polaków wyraża zgodę na oddanie po śmierci narządów do przeszczepu (zdjęcie ilustracyjne)
55 proc. Polaków wyraża zgodę na oddanie po śmierci narządów do przeszczepu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/marionbrum

Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie. Każdego roku w Polsce dokonuje się około 1500 transplantacji. Dla wielu pacjentów to jedyna szansa na dalsze życie.

Według oficjalnych statystyk Polacy to zwolennicy transplantologii. Problem w tym, że większość z nas nie zna opinii bliskich na ten temat. Tylko nieliczni wiedzą, w jaki sposób prawo określa sposób pobierania narządów od zmarłych. Z badań TNS Polska wynika, że 55 proc. Polaków wyraża zgodę na oddanie po śmierci narządów do przeszczepu. Jednak 80 proc. z nas nie rozmawiało na ten temat z bliskimi.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wyjaśniamy, co o tej sprawie mówi polskie prawo i jakie są założenia akcji "Zgoda na życie".

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 7.50

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

mp/pg

Czytaj także

Nowatorski przeszczep w Polsce. "Transplantacja jest jak nowe życie"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 16:37
W Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie dokonano pierwszego w Polsce tzw. przeszczepu łańcuchowego nerek pobranych od żywych dawców niespokrewnionych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy są gotowi oddać narządy do przeszczepu po śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 17:00
Krystyna Antoszkiewicz z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji "Poltransplant" powiedziała, że wiele osób z własnej inicjatywy pyta o to, czy po śmierci mogą zostać dawcami narządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po przeszczepie do końca życia trzeba brać specyfiki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 18:59
W tym roku z listy leków refundowanych zniknęły leki immunosupresyjne. Ministerstwo proponuje pacjentom zamienniki. Co na to pacjenci i specjaliści?
rozwiń zwiń