Borys Budka: profesjonalna prokuratura nie powinna być w rękach polityków

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 09:09
- Minister sprawiedliwości, który jest politykiem, dostał takie narzędzia do nadzoru prokuratury, że strach się bać - mówi w "Sygnałach dnia" Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości.
Audio
  • Borys Budka o nowej ustawie o prokuraturze (Sygnały dnia/Jedynka)
Borys Budka
Borys BudkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W czwartek Sejm, a w sobotę Senat głosami Prawa i Sprawiedliwości przyjął - bez poprawek - ustawę o prokuraturze. Przewiduje ona między innymi połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ustawa czeka teraz tylko na podpis prezydenta. Ma wejść w życie 4 marca.

Borys Budka ocenia, że "profesjonalna prokuratura" nie powinna być w rękach polityków. - To zawsze jest niebezpieczne, bez względu na to, jaka by nie rządziła opcja polityczna - mówi były minister sprawiedliwości. - Politycy nie powinni zajmować się ściganiem przestępców, tylko rządzeniem. Ściganiem przestępców powinni zająć się fachowcy, czyli ludzie z doświadczeniem - dodaje gość Jedynki.

Poseł PO podkreśla, że nowa ustawa dała Zbigniewowi Ziobrze potężne narzędzia do nadzoru prokuratury. - Będzie mógł wydawać wiążące polecenia każdemu prokuratorowi oraz służbom specjalnym - mówi Borys Budka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z byłym ministrem sprawiedliwości, który tłumaczył także, dlaczego ustawa o prokuraturze jest, w jego opinii, niebezpieczna dla obywateli oraz ocenił, czy to dobrze, że oświadczenia majątkowe prokuratorów będą jawne.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Borys Budka (poseł PO, były minister sprawiedliwości)

Data emisji: 1.02.2016

Godzina emisji: 8.20

kh/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patryk Jaki: PO stworzyła opresyjny system prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 08:17
- To co wydarzyło się w Nowym Sączu, ostatecznie pogrąża PO – tak wiceminister sprawiedliwości komentuje działania prokuratury wobec internauty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokurator Generalny zaniepokojony odejściami z prokuratur

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 14:50
Wnioski o wcześniejsze przejście na emeryturę złożyło już 100 osób, czyli tyle, ile średnio przez cały rok. Według Prokuratury Generalnej, może ich być nawet 300.
rozwiń zwiń