Tomasz Siemoniak: wszystkim w Polsce zależy na sukcesie lipcowego szczytu NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 09:29
- Nie ma większego znaczenia, czy obecność NATO w Polsce będzie stała czy rotacyjna. Ważne, żeby Polacy i nasi potencjalni przeciwnicy mieli poczucie tej obecności - mówi w "Sygnałach dnia" były szef MON.
Audio
  • Tomasz Siemoniak o szczycie NATO, płk. Ryszardzie Kuklińskim, podkomisji smoleńskiej i konstytucji (Sygnały dnia/Jedynka)
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Wzmocnienie wschodniej części Europy, migranci oraz Gruzja - to najważniejsze tematy rozpoczynającego się dzisiaj w Brukseli dwudniowego spotkania ministrów obrony krajów NATO. To jedno z najważniejszych spotkań przed lipcowym szczytem Paktu w Warszawie. Politycy mają podjąć decyzje o dalszym wzmacnianiu obecności na wschodzie Europy.

Tomasz Siemoniak podkreśla, że spotkanie to będzie kontynuacją narad, które miały miejsce w czerwcu i październiku. - Już wtedy jednym z kluczowych oczekiwań ministrów obrony było zwiększenie obecności Sojuszu w Europie Wschodniej. Przede wszystkim w Polsce, ale też w krajach nadbałtyckich - mówi szef klubu PO.

- Myślę, że po wczorajszych wypowiedziach sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który powiedział, że NATO wzmocni swoją obecność na wschodzie Europy, w Brukseli zapadną pozytywne decyzje, które otworzą ostateczne korzystne konkluzje dla Polski na warszawskim szczycie - ocenia Tomasz Siemoniak. - Wszystkim w Polsce zależy na sukcesie lipcowego szczytu, i myślę, ze jest to sprawa, która jednoczy klasę polityczną. A sukces to pozytywne decyzje, które zwiększą bezpieczeństwo Polski na lata i dziesięciolecia - zaznacza gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Tomaszem Siemoniakiem, który mówił także o podkomisji smoleńskiej oraz o tym, czy Platforma Obywatelska zagłosuje za zmianą konstytucji. Były szef MON zdradził także dlaczego, choć był zwolennikiem nadania pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu pośmiertnego awansu generalskiego, nigdy nie złożył takiego wniosku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Tomasz Siemoniak (szef klubu PO, były wicepremier, były szef MON)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 8.16

kh/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Waszczykowski o większej obecności NATO w Polsce: reakcja Rosji jest przewidywalna, ona będzie w dalszym ciągu agresywna

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 09:31
- Rosjanie nie rozumieją czym jest NATO. Sojusz nie posiada żadnej doktryny zaczepnej – przekonywał w radiowej Jedynce minister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń