Adam Szłapka: przestańmy niszczyć porządek konstytucyjny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 08:04
- Komisja Wenecka wyraźnie pisze, że obecna sytuacja jest bardzo złym momentem na dyskusję o zmianie konstytucji - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Nowoczesnej.
Audio
  • Adam Szłapka o Trybunale Konstytucyjnym i opinii Komisji Weneckiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Adam Szłapka
Adam SzłapkaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Jest projekt opinii Komisji Weneckiej w sprawie Polski. W swojej opinii - do której dotarł portal wyborcza.pl - komisja podkreśliła, że w demokracji niezbędna jest wzajemna kontrola i równoważenie się władz. Wskazano, że tak długo, jak TK pozostaje niestabilny, nie może pełnić swojej funkcji.

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.

Zdaniem Adama Szłapki, ten nieoficjalny na razie projekt opinii Komisji Weneckiej, jasno wskazuje, że dopiero po rozwiązaniu kryzysu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym, można rozpocząć "powolny, spokojny i merytoryczny proces dyskusji nad zmianą konstytucji".

- Teraz jest moment na to, aby prezydent przyjął ślubowanie od trzech legalnie wybranych sędziów. Zamknijmy temat Trybunału Konstytucyjnego, przestańmy niszczyć porządek konstytucyjny w Polsce, przestańmy niszczyć praworządność - mówi poseł Nowoczesnej.

Gość Jedynki podkreśla, że Prawo i Sprawiedliwość nie mandatu do tego, żeby postępować wbrew prawu i wbrew konstytucji. - Państwo prawa to nadrzędność ustawy zasadniczej, to wykonywanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego i wykonywanie ustaw. PiS ma z tym problem - zaznacza.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Adamem Szłapką, który ocenił także, czy jego zdaniem to, jak Polska wygląda dzisiaj, ma jakiś związek z tym, co znajdowało się w dokumentach komunistycznych służb.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Michał Rachoń

Gość: Adam Szłapka (poseł Nowoczesnej)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 7.15

kh/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Komisja Wenecka zakończyła wizytę. Polska czeka na opinię

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 21:48
Ważne, by w sprawie Trybunału Konstytucyjnego znaleźć dobry kompromis, w zgodzie z zasadami praworządności, a nie "kompromis diaboliczny" - ocenił szef Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.
rozwiń zwiń