Patryk Jaki: sędziowie TK twierdzą, że prawo ich nie obowiązuje

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 08:07
- Nie możemy zgodzić się na sytuację, że sędziowie będą stali ponad prawem. Sędziowie mają pilnować prawa w Polsce - mówi w "Sygnałach dnia" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Audio
  • Patryk Jaki o Trybunale Konstytucyjnym (Sygnały dnia/Jedynka)
Patryk Jaki
Patryk JakiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą kilkanaście punktów nowelizacji ustawy o TK. W ocenie polityków PiS posiedzenie TK było niezgodne z prawem. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku jego 269-stronicowy projekt wraz z uzasadnieniem opublikował portal wpolityce.pl. Według portalu od dwóch tygodni niektórzy politycy PO "i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują projekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego".

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, sędziowie TK swoim środowym wyrokiem pokazali, że prawo ich nie obowiązuje. - Prawo podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw obowiązuje wszystkich. Nie może być tak, że sędzia Trybunału wybiera sobie, które prawo go obowiązuje, a które nie, bo zaraz okaże się, że w Polsce niepotrzebny jest prezydent i parlament - zaznacza Patryk Jaki.

Gość Jedynki porównał środową rozprawę do podsłuchanych rozmów polityków w restauracji "Sowa i Przyjaciele". - To taka afera "Sowa 2". Elity dogadywały się ponad głowami polityków jak zrobić, żeby PiS nie rządził i wczoraj zadziałał podobny mechanizm - ocenił polityk PiS.

- Spór dotyczący Trybunału Konstytucyjnego ma charakter fundamentalny, bo rozmawiamy o tym, czy głos Polaków ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie. Polacy powiedzieli, że chcą zmian a ludzie, którzy przegrali w demokratycznych wyborach robią wszystko, żeby za pomocą takich ciał, jak TK, powiedzieć, że głos Polaków nie ma żadnego znaczenia - mówi Patryk Jaki. - Władza to nie jest cel sam w sobie. My obiecaliśmy Polakom tę zmianę, a sędzia Andrzej Rzepliński i wszystkie organizacje, które były w środę na sali kwestionują wszystko, co robimy - ocenia rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego.

W nagraniu audycji Patryk Jaki wyjaśnił również dlaczego, jego zdaniem, Platforma Obywatelska nie chce się zgodzić na proponowane przez PiS kompromisy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 7.15

kh/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Dr Ryszard Piotrowski o wycieku wyroku TK: niefortunne zdarzenie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 14:00
- Pół godziny (przed ogłoszeniem wyroku TK) niczego nie zmienia. Należy to raczej traktować w kategoriach odwrócenia od niego uwagi - tłumaczył w magazynie "W samo południe" konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń