Kryzys migracyjny. Szef MSZ: porozumienie z Turcją zostanie zawarte, problemem będzie jego realizacja

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 14:00
- Turcy grają bardzo wysoko, domagają się wielu ustępstw od UE – powiedział w radiowej Jedynce Witold Waszczykowski.
Audio
  • Witold Waszczykowski ostrzega przed kolejną gigantyczną falą imigracji (Sygnały dnia/Jedynka)
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Minister spraw zagranicznych odniósł się w "Sygnałach dnia" do negocjacji między Unią Europejską a Turcją w sprawie rozwiązania kryzysu migracyjnego. Podstawą unijno-tureckiego porozumienia jest zgoda Ankary na przyjmowanie z powrotem imigrantów, którzy przybyli nielegalnie z tego kraju do Grecji, w zamian za co kraje członkowskie mają przesiedlić tysiące Syryjczyków z Turcji do Wspólnoty.

Unia zgodziła się już na zwiększenie finansowego wsparcia dla Turcji, z trzech do sześciu miliardów euro, a także na zniesienie w czerwcu wiz dla jej obywateli - pod warunkiem, że Ankara spełni wszystkie wymogi. Turcja chce też przyspieszenia rozmów akcesyjnych z UE i otwarcia pięciu rozdziałów negocjacyjnych.

Witold Waszczykowski ocenił, że mamy do czynienia z ciężkimi negocjacjami, gdyż "Turcy grają bardzo wysoko, domagają się wielu ustępstw od UE". Dodał, że unijni politycy zastanawiają się nad tym, "czy warto poświęcać europejskie wartości, by porozumieć się z Turcją". - Myślę, że porozumienie z nią zostanie zawarte, problem jest, czy będzie ono realizowane – podkreślił gość radiowej Jedynki.

Jego zdaniem uchodźcy, którzy trafią do Polski i tak nie będą chcieli zostać w naszym kraju z powodu dużego bezrobocia, jak i o wiele niższych niż na Zachodzie zasiłków i pomocy socjalnej. Dlatego też przewiduje, że szybko będą opuszczać nasz kraj w poszukiwaniu lepszych warunków np. w Niemczech czy Szwecji. Zapewniał, że w przypadku porozumienia UE z Turcją, na Polskę nie spadną nowe zobowiązania dotyczące przyjmowania uchodźców.

- Przymusowa relokacja uchodźców jest wysiłkiem, który nie ma sensu – ocenił Witold Waszczykowski.

Gość "Sygnałów dnia" mówił też o sporze o Trybunał Konstytucyjny w kontekście wniosku Konwencji Weneckiej oraz zbliżającej się wizycie na Białorusi. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 18.03.2016

Godzina emisji: 7.14

pp/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jest wspólne stanowisko UE. Czas przekonać Turcję

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 11:45
Unia Europejska chce szybko przesiedlić 72 tysiące syryjskich uchodźców z obozów w Turcji. Polska stawia warunki dotyczące gwarancji bezpieczeństwa i mówi, że może przyjąć sto osób na kwartał. Dziś na szczycie w Brukseli ma być zatwierdzone porozumienie z Turcją ws. imigrantów.
rozwiń zwiń