Wokalista AC/DC może odzyskać słuch... w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 08:31
- Obserwując moich pacjentów wiem, że leczenie, które prowadzimy od kilkunastu lat, pozwala kontynuować karierę artystyczną. Brian Johnson ma szansę normalnie funkcjonować, oby skorzystał z naszego zaproszenia - mówi prof. Henryk Skarżyński, szef Światowego Centrum Słuchu.
Audio
  • Prof. Henryk Skarżyński oferuje diagnostykę i leczenie wokaliście grupy AC/DC Brianowi Johnsonowi (Sygnały dnia/Jedynka)
Wokalista Brian Johnson na scenie podczas koncertu swojego zespołu ACDC. W lipcu 2015 roku grupa wystąpiła w Polsce
Wokalista Brian Johnson na scenie podczas koncertu swojego zespołu AC/DC. W lipcu 2015 roku grupa wystąpiła w Polsce Foto: PAP/Jacek Turczyk

Na początku marca australijska grupa hardrockowa przerwała trasę koncertową w USA w związku ze stanem zdrowia wokalisty AC/DC, 68-letniego Briana Johnsona. Lekarze uznali, że dalsze występy wokalisty mogą doprowadzić do jego całkowitej głuchoty. Dzień później do muzyka popłynęło zaproszenie - szef Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, prof. Henryk Skarżyński chce Johnsona zdiagnozować i przeprowadzić leczenie. - Nasze zaproszenie dotarło i wzbudziło zaskoczenie, że gdzieś w dalekiej Polsce wykonywanych jest najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. W tym takich operacji, które mogą pomóc artyście - powiedział otolaryngolog w radiowej Jedynce.

Prof. Skarżyński wyjaśnił, że u Johnsona częściowa głuchota to skutek dwóch czynników - wieku i hałasu. - W jego przypadku doszło do uszkodzenia części komórek zmysłowych i ucho nie reaguje właściwie na bodźce, brakuje mu wysokich częstotliwości. My już w 2002 roku udokumentowaliśmy możliwość połączenia słuchu własnego ze słuchem sztucznym, uzyskanym na drodze elektrycznej stymulacji - mówi lekarz. Leczenie daje możliwość nie tylko odzyskania całkowitego rozumienia mowy, ale także kontynuacji kariery artystycznej. A co najważniejsze, pozwala na powrót poczuć się pewnie i bezpiecznie w otaczającej rzeczywistości.

Pogorszenie słuchu, które następuje z wiekiem, to problem nie tylko muzyków. W Polsce dotyczy aż 75 proc. seniorów. Prof. Henryk Skarżyński planuje więc objąć ich powszechnym programem wykrywania wad słuchu. Specjalista ma także pomysł na bardzo wczesną diagnozę otępień, które dotyczą nie tylko najstarszych.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Henryk Skarżyński (dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, szef Światowego Centrum Słuchu i Mowy)

Data emisji: 19.03.2016

Godzina emisji: 7.15

asz

Czytaj także

Chemia gra z największymi. "Nie warto porzucać marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 15:39
- Świadomość, że siedziałem na stołku i nagrywałem partie patrząc w oczy Mike’a Frasera, który podobnie patrzył na Jimmy’ego Page’a i Angusna Younga była trochę paraliżująca - przyznał w Jedynce Wojciech Balczun, lider zespołu Chemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół AC/DC odwołuje koncerty. Lekarze: wokaliście grozi całkowita utrata słuchu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 15:28
Muzycy australijskiej grupy hardrockowej podjęli decyzję o przerwaniu trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych. 10 zaplanowanych koncertów, w tym kulminacyjny występ w Madison Square Garden w Nowym Jorku, odbędzie się w innym terminie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Skarżyński: moją pierwszą miłością była historia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 14:17
- Zaczęło się od przeczytania "Trylogii" w wakacje po pierwszej klasie podstawówki. Uniosła mnie ta chęć poznawania dziejów I Rzeczpospolitej. Później czytałem na ten temat, co tylko się dało - mówi światowej sławy otolaryngolog.
rozwiń zwiń