Beata Szydło popiera całkowity zakaz aborcji

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 07:00
Premier powiedziała w radiowej Jedynce, że popiera projekt całkowicie zakazujący przerywania ciąży. Zaznaczyła jednak, że jest to jej zdanie, a nie całego PiS.
Audio
Beata Szydło
Beata SzydłoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Beata Szydło podkreśliła, że każdy poseł powinien we własnym sumieniu zdecydować, czy poprze projekt i dlatego w klubie PiS nie zostanie wprowadzona dyscyplina głosowania w tej sprawie. Premier oświadczyła, że osobiście popiera projekt całkowicie zakazujący aborcji. - Inicjatywy obywatelskie będziemy oczywiście szanować i będziemy nad nimi pracować. Jeżeli chodzi o moje zdanie, o zdanie Beaty Szydło, to ja popieram tę inicjatywę - powiedziała szefowa rządu.

Czytaj także >>>
beata szydło 1200.jpg
Beata Szydło o programie "Rodzina 500+"

Niedawno do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej przerywania ciąży. W projekcie znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości aborcji, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Premier wyraziła nadzieję, że sprawa ochrony życia dzieci nienarodzonych nie zostanie wykorzystana do walki politycznej, a debata jej poświęcona będzie merytoryczna. Zdaniem szefowej rządu, w debacie potrzebna będzie mądrość polityczna, a także "rozsądny głos Episkopatu". Beata Szydło uważa też, że w dyskusji powinni wziąć udział eksperci.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski oświadczyło, że w kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie. Biskupi podkreślają w komunikacie, że życie każdego człowieka jest chronione przykazaniem "Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.

Ustawa z 1993 roku przewiduje trzy wyjątki pozwalające na aborcję: kiedy jest zagrożenie życia lub zdrowia matki, podejrzenie, że dziecko zostało poczęte w wyniku czynu zabronionego i kiedy u dziecka stwierdza się ciężkie i nieodwracalne wady.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość: Beata Szydło (premier RP)

Data emisji: 31.03.2016

Godzina emisji: 7.30

aj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskupi apelują o większą ochronę życia nienarodzonego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 12:45
W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie - podkreśla Prezydium i Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń