Sygnały dnia, 15 kwietnia 2016 - rozmowa z Jackiem Jaśkowiakiem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 07:40
Audio
  • Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (Sygnały dnia/Jedynka)

Krzysztof Grzesiowski: Prezydent Poznania, pan Jacek Jaśkowiak. Dzień dobry, panie prezydencie.

Jacek Jaśkowiak: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Tak sobie pomyślałem, że za sprawą dzisiejszych uroczystości związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski, to takie zdanie: „Polska patrzy na Poznań” to chyba będzie na miejscu, prawda?

To jest na miejscu. Tutaj były początki państwa polskiego, to właśnie Chrzest i to, co zrobił Mieszko I dało podwaliny pod państwowość. I wtedy, gdy już mieliśmy bardzo mocnych sąsiadów, czyli Niemców, Czechów, to właśnie ten Chrzest doprowadził do tego, iż Polska została spozycjonowana na wieki już w tym miejscu, w tej kulturze zachodnioeuropejskiej. To był bardzo istotny krok, to były też trudne czasy i patrząc na to w tej chwili z tej perspektywy, to robi wrażenie, to jest imponujące. Przecież zabrakło wtedy dębów, by budować te grody, tak? To logistycznie to było niesamowite przedsięwzięcie – budowa państwa polskiego.

Zresztą Poznań pojawia się jako jedno z możliwych miejsc, gdzie mogło dojść do Chrztu, bo mówi się, że Gniezno, mówi się, że Ostrów Lednicki, ale są historycy, którzy mówią, że być może to był nawet Poznań.

Mówią też, że Magdeburg...

To prawda.

Nie mamy zbyt wiele materiałów z tamtego okresu i to są też, oczywiście, przypuszczenia historyków. Natomiast, oczywiście, stolicą było to miejsce, gdzie wtedy zatrzymywał się książę i gdzie on wtedy przebywał. I jednym z tych miejsc niewątpliwie był Poznań. I takie spory, czy to był Poznań, czy Gniezno, czy bywał więcej w Gnieźnie, czy w Poznaniu, one są tak naprawdę wtórne. Najważniejsze, że to właśnie tutaj są początki państwa polskiego.

W Gnieźnie twierdzą, że częściej był w Gnieźnie.

śmiech Ale to są takie też pewnie jakieś, no, kwestie ambicjonalne, szczególnie mniejszych miejscowości. No, Poznań chyba bardziej skorzystał z tego bywania Mieszka, bo się chyba bardziej rozrósł w stosunku do Gniezna, ale to już tam nie idźmy w takie...

Panie prezydencie, dziś i jutro w Poznaniu, dziś to przede wszystkim procesja Maryjna z fary do katedry poznańskiej, to jest ten najważniejszy punkt?

Tak, oczywiście, bo tutaj trzeba na to spojrzeć w ten sposób, że są uroczystości kościelne, ale są też bardzo ważne uroczystości państwowe, no, Zgromadzenie dzisiaj Narodowe na targach...

Początek o dwunastej.

Tak. I tutaj nie chciałbym tego traktować w kategoriach, co jest ważniejsze – czy procesja, czy Zgromadzenie Narodowe, bo te uroczystości się uzupełniają, zazębiają, tak jak przez wieki uzupełniała się i zazębiała się historia Kościoła Katolickiego czy Kościoła w Polsce w ogóle, bo przecież do reformacji to był jeden Kościół, i historia polskiego państwa.

Jutro natomiast czeka wszystkich tych, którzy będą chcieli wziąć w tym udział, oczywiście, duże wydarzenie czy wielkie wydarzenie wręcz na stadionie, Inea Stadion to się nazywa, czyli stadion przy Bułgarskiej.

To jest wielkie przedstawienie Jezus Chrystus Superstar, to wyjątkowy musical zrobiony przez też miejską instytucję kultury, czyli przez Teatr Muzyczny, z udziałem gwiazdy, pana Piekarczyka. Tak że staraliśmy się również, by te uroczystości uświetnić wydarzeniami w zakresie kultury. I tym największym jest, oczywiście, ten koncert, ale jest jeszcze szereg innych. W to włączył się też Chór Chłopięcy, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Brama Poznania, tak że jest sporo atrakcji. I zapraszamy do Poznania, bo warto sobie przypomnieć nie tylko historię, ale też warto skorzystać z tej bogatej oferty kulturalnej.

Nie wiem, czy pan, panie prezydencie, miał okazję rzucić okiem na stronę internetową chrzest966.pl, oto wczoraj na tej stronie pojawił się taki komunikat, zacytuję: „Brak wolnych miejsc, wszystkie miejsca na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zostały zajęte”.

To cieszy. I, oczywiście, bardzo nas cieszy to, że w ogóle mówimy o tej historii, bo o historii trzeba mówić i trzeba do tego zachęcać młodych ludzi, również poprzez takie właśnie wydarzenia, jak ten koncert na stadionie. My chcemy też troszeczkę wciągnąć w takie zainteresowanie historią młodych ludzi. To też jest naszym celem. Ale to też jest taki w sumie ciekawy czas na różnego rodzaju rozmowy właśnie o roli Kościoła, o roli państwa, o tym, jak to się zazębiało. I przede wszystkim o tym, że ten Chrzest był tak istotny i wywarł takie, powiedziałbym... miał takie znacznie dla historii Polski. Przecież to dlatego jesteśmy w tym kręgu tej kultury zachodnioeuropejskiej właśnie, bo miał miejsce ten Chrzest. Gdyby tego nie było, byśmy byli może tam, gdzie Ukraina i Białoruś.

Poznań zorganizował, a ktoś policzył, kilkadziesiąt różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, naukowych, wystawy, koncerty, konferencje, programy edukacyjno–artystyczne w związku z rocznicą Chrztu Polski. Ale chyba nie wszyscy o tym wiedzą, w Poznaniu jest coś, co nosi nazwę Brama Poznania. Co to takiego?

Tak jak Warszawa ma Muzeum Powstania Warszawskiego, tak my mamy Bramę Poznania. To jest takie nowoczesne muzeum, muzeum, w którym są też możliwości zapoznania się z historią dla właśnie tych najmłodszych, ale też tych starszych, czyli sporo tej nowoczesności multimediów, coś, co tak naprawdę pokazuje nam historię pierwszych Piastów, początki państwa polskiego. Wyjątkowe muzeum, jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w ogóle Wielkopolski, jeżeli nie Polski.

1050 lat w jeden dzień? To takie hasło, które towarzyszy Bramie Poznania?

Tego tak się pewnie nie da opowiedzieć, natomiast zapraszam właściwie w każdym czasie i to jest takie kultowe miejsce. Tak jak warto zobaczyć Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, tak warto zobaczyć Bramę Poznania, bo to jest coś wyjątkowego, coś, co pokazuje nam początki państwa polskiego, jak to się tworzyło. Tego się nie da opowiedzieć, to trzeba zobaczyć.

Wczoraj, panie prezydencie, gościliśmy w Gnieźnie, nadawaliśmy nasz program z Archikatedry Gnieźnieńskiej, mieliśmy okazję rozmawiać z panem Tomaszem Budaszem, prezydentem Gniezna, który mówił, że te uroczystości, wydarzenia związane z jubileuszem Chrztu to okazja do promocji, bo miasto to produkt, jak powiedział. Był taki drobny protest, czy miasto może być produktem, ale to chodzi o słowa. Natomiast czy Poznań też upatruje możliwości promocji przy okazji tego wydarzenia?  Przecież Poznań jest na tyle znaną marką, że chyba nie musi.

Znaczy z pewnością w przypadku Gniezna jest inaczej, bo Gniezno pewnie tych możliwości promowania się ma znacznie mniej niż Poznań. Natomiast, oczywiście, że to jest bardzo istotny element, który należy podkreślać. Mówi się bardzo wiele o tym, że Kraków był kiedyś stolicą Polski, a mniej się mówi o tych początkach. I te początki jednak były bardzo ważne. To w ogóle był niezwykły okres, jakby ktoś spojrzał na to, jak budowali to państwo pierwsi Piastowie, ta pierwsza dynastia, to było tak jak Gra o tron. To w ogóle jest ciekawy materiał dla tych osób, które zajmują się kulturą, kręcą filmy, żeby pokazać ten okres. Te rozmowy są pasjonujące, przecież to były takie okresy, powiedziałbym, dosyć brutalne, tam metody walki o władzę były takie naprawdę konkretne. Mówi się nawet tak, że tutaj wśród tych pierwszych Piastów było trochę tej krwi Wikingów. I to jest imponujące, to jest bardzo ciekawe, gdy się o tym czyta, i warto o tym mówić, warto na naszą historię spojrzeć właśnie trochę głębiej, patrzeć nie tylko przez pryzmat Jagiellonów i tego okresu „złotego” Polski, ale również te początki. One były bardzo ciekawe i warto o tym mówić, warto o tym czytać, warto o tym informować młodzież. Ale to jest dla mnie również pasjonujące, gdy się mogę z tym zapoznać. I jest to z pewnością też ten element, czyli kultura, którym my chcemy wyróżniać Poznań, czyli nie tylko klub sportowy, nie tylko piłka nożna, w której jesteśmy mocni, ale również żeby trochę więcej nacisku położyć na kulturę i na te aspekty, które są związane właśnie z zabytkami.

To może, panie prezydencie, Poznań jako początek podróży po Polsce. Mówiliśmy o Bramie Poznania. Czemu nie?

Tak, i do tego to uzupełnienie właśnie w postaci takich atrakcji, jak Gniezno, tutaj my nie powinniśmy rywalizować z Gnieznem i z tymi innymi ośrodkami, gdzie były te początki państwowości, tylko pokazać to całościowo, żeby można było właśnie sobie takie wyobrażenie zrobić, jak te początki państwa polskiego wyglądały. No ale te uroczystości w ogóle są czymś niezwykłym. Ja muszę powiedzieć, że byłem bardzo wzruszony wczoraj na tej mszy prowadzonej przez legata papieskiego, mszy po łacinie. Było to takie dla mnie czymś niezwykłym. I naprawdę warto w tym okresie, nawet jeżeli ktoś nie ma już biletu na najlepszy koncert, warto do Poznania przyjechać, warto przyjechać do Gniezna, warto zobaczyć te początki państwa polskiego i te atrakcje, które przygotowaliśmy.

Zapraszał państwa do Poznania i do Wielkopolski, czyli nieco szerzej, prezydent Poznania, pan Jacek Jaśkowiak. Dziękujemy bardzo za rozmowę i za spotkanie.

Dziękuję uprzejmie, miłego dnia.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak