X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały dnia, 18 kwietnia 2016 - rozmowa z Andrzejem Halickim

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 07:15
Audio
  • Andrzej Halicki o zamieszaniu wokół Trybunału Konstytucyjnego (Sygnały dnia/Jedynka)

Michał Rachoń: W studio gość: Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska. Witam serdecznie.

Andrzej Halicki: Dzień dobry, dzień dobry państwu. Wszystkiego najlepszego licznym solenizantom, ale też gimnazjalistom i ich rodzicom, bo dziś ważny dla nich dzień.

Dominują na Twitterze, faktycznie egzamin gimnazjalny.

Pozdrawiam także twitterowiczów (...)

Pozdrawiamy wszystkich, prosimy o komentarze, oczywiście, na Twitterze, cały czas radiowa Jedynka jest również na Twitterze. Pan poseł Halicki również tam jest. Panie pośle, zawiązaliście koalicję opozycyjną  z Kukiz’15 w zeszłym tygodniu?

No, pyta pan o to głosowanie czwartkowe. Nie, to była reakcja na forsowanie na siłę, niepotrzebne zresztą, bo wcześniej planowane zupełnie w innym terminie, głosowanie wobec wyboru dodatkowego sędziego, czyli dziewiętnastego sędziego. Skoro mamy kryzys konstytucyjny, sędziów jest za dużo, to jeszcze jeden to na pewno nie jest rozwiązywanie kryzysu i myślę, że wszyscy odczuli to forsowanie na siłę tego punktu jako właśnie taki gwałt na Izbie.

Spór pomiędzy Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością co do sędziów Trybunału trwa, ale zastanawia mnie perspektywa polityczna. To pomysł Kukiz’15, do którego przekonane zostały wszystkie inne kluby parlamentarne, słyszeliśmy na nagraniu, jednakże nie cały klub. Widzicie możliwość jakiejś bliższej współpracy z Kukizem?

Ale to pyta pan o przyszłość, natomiast ważne jest, żeby odblokować Trybunał Konstytucyjny. On funkcjonuje, oczywiście, i jego orzeczenia są wiążące i ważne, ale mimo to, ponieważ są jak gdyby dwa porządki prawne i tutaj nie ulega wątpliwości, że będą kontestowane czy są kontestowane, to powinno się zacząć od tego, by pogodzić. Tak Trybunał Konstytucyjny, istnieje, jego orzeczenia są wiążące, wydrukowane, powinno zostać... to wszyscy mówią, nawet ci, którzy podzielają pewne wątpliwości, orzeczenie musi zostać wydrukowane i to byłby taki wstęp do odblokowania pracy Trybunału (...)

Zaraz do tego przejdziemy, ale chciałem jeszcze o ten wątek polityczny dopytać, bo zaraz przejdziemy do kwestii związanej bezpośrednio z samym orzeczeniem. Czy widzicie taką możliwość i czy planujecie jakąś bliższą współpracę...

Wszystko jest możliwe po odblokowaniu Trybunału, a więc wtedy, kiedy rzeczywiście...

A do tego momentu?

To raczej w kierunku Prawa i Sprawiedliwości ten mój apel, bo nie da się w ten sposób dalej funkcjonować. Pozycja Polski, widać, jest bardzo słaba i właśnie to między innymi kryzys konstytucyjny spowodował.

Panie pośle, powiedział pan o tym, że nie ma wątpliwości co do tego, że Trybunał orzeka, ale kiedy przeczytać samą rezolucję Parlamentu Europejskiego, tam jest napisane wprost w związku z tym, że Trybunał nie może pełnić roli gwaranta prymatu Konstytucji w Polsce, w związku z tym, że wyrok nie został opublikowany i nie może w związku z tym wejść w życie – napisał Parlament Europejski, a z tego wynika wprost, że Trybunał Konstytucyjny nie funkcjonuje w tej chwili i jego orzeczenia nie mają mocy.

No widzi pan redaktor. W związku z tym właśnie nie może tak dalej wyglądać sytuacja, bo państwo i trójpodział władzy i  państwo demokratyczne, a także my, obywatele, mamy pełne prawo...

A Trybunał funkcjonuje, czy nie funkcjonuje w takim razie?

...pełne prawo... W moim odczuciu, oczywiście, funkcjonuje i jego orzeczenia są ważne...

Czyli rezolucja Parlamentu...

...i sędziowie będą je stosować, na pewno będą stosować wykładnię wynikającą z tych orzeczeń, ale...

A rezolucja Parlamentu w takim razie jest prawdziwa, czy nieprawdziwa, bo albo, albo?

Oczywiście, że jest prawdziwa, dlatego że jeżeli pan redaktor przeczyta wszystkie punkty, to najważniejsze są te, które dotyczą rządu, bo do rządu jest skierowana rezolucja. Do rządu. Jeżeli...

Ja tego nie kwestionuję, bo ona jest skierowana faktycznie do rządu, niemniej jednak stwierdza wprost, że Trybunał Konstytucyjny w tej chwili nie może funkcjonować, bo nieopublikowany wyrok powoduje, że wyrok nie może wejść w życie...

A czy...

To jest swego rodzaju paradoks. Zastanawiam się, jak do niego podejdziecie, no bo...

Ja tylko powiedziałem o dualizmie prawnym, bo będą jedni, którzy uważają tak, i drudzy, którzy uważają inaczej. Jeżeli chodzi o mnie, jak, myślę, to wszystkich obywateli dotyczy, nasze prawa powinny mieć możliwość obrony, w związku z tym...

No to jak powinniśmy podejść...

...sądy, a Trybunał jest takim sądem szczególnym, muszą funkcjonować. To są zresztą kompetencje, które bronią naszych praw. Inaczej przestajemy być państwem demokratycznym.

To jak mamy (...)

Czy Polska jest państwem demokratycznym, czy nie, to ja pana redaktora zapytam w związku z tym...

I jak mamy... Wie pan co, ja nie mam wątpliwości co do tego.

Bo jeżeli pan cytuje w ten sposób tę rezolucję, to znaczy, że Polska dzisiaj przestała być państwem demokratycznym, w związku z tym dzisiaj powinna opuścić wspólnotę państw europejskich...

Problem polega na tym...

...i Unię Europejską.

Problem polega na tym...

...i Radę Europy jeszcze przy okazji.

...że Trybunał Konstytucyjny nie zastosował się do przepisów Konstytucji, które mówią wprost, że ich sposób pracy czy sposób pracy Trybunału Konstytucyjnego...

Nie, absolutnie...

...reguluje ustawa i nie zastosował się do tej ustawy...

Nie, absolutnie...

...nie mając żadnej podstawy do tego rodzaju działań.

Nadinterpretacja wynikająca z tego, że nie może zacząć działać..

No, jedna z interpretacji, panie pośle.

...wcześniej niż zostanie osądzone, czy jest konstytucyjne, czy nie.

Ale nie ma takiej zasady, panie pośle.

Oczywiście, że jest. Jeżeli...

No nie ma takiej zasady.

Nie może pan działać na podstawie niekonstytucyjnego prawa, bo najpierw należy...

Nie, ale w Polsce istnieje domniemanie konstytucyjności...

Nie. Mówi pan...

...ustawy i jeśli Trybunał Konstytucyjny nie stwierdzi, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją, to ona zgodna z Konstytucją jest.

No więc proszę w takim razie, jeżeli do dokumentów europejskich pan zagląda, zajrzeć do dokumentów opinii Komisji Weneckiej i tam wyraźnie jest ten paragraf, bodajże to jest 141 bądź 142, konkluzja, która właśnie opisuje tą sytuację...

Panie pośle, ale co zrobić z zasadą, że żadna instytucja...

...na podstawie Konstytucji Trybunał orzekał we właściwym składzie, we właściwy sposób.

...że żadna instytucja w państwie nie może działać bez podstawy prawnej. Jeżeli nie ma w Konstytucji bezpośrednio...

I tą jest Konstytucja, nadrzędna nad ustawą.

Ale w Konstytucji...

A żeby ustawa była...

...nie ma żadnego przepisu, który pozwala Trybunałowi bezpośrednio oceniać...

A żeby...

...ocenę... oceniać i nie stosować się...

Tym bardziej.

...do ustawy, która to reguluje.

Tym bardziej w związku z tym Trybunał, zanim przyjąłby ustawę, którą orzeka przecież, którą rozpoznaje za wiążącą, orzeka na podstawie Konstytucji, skoro tej... skoro ta ustawa dotyczy między innymi Trybunału...

Panie pośle...

Musi orzec jej konstytucyjność, to nie jest widzimisię ustawodawcy, w tym wypadku Sejmu, że taka ustawa pozostaje bez osądu Trybunału Konstytucyjnego. Nie, większość nie może w tym momencie stanąć ponad Trybunałem Konstytucyjnym.

Panie pośle, ja rozumiem ten punkt widzenia, ale on stoi jakby w sprzeczności z pewnymi regulacjami, które w państwie istnieją, i jest to spór, który istnieje w tej chwili na scenie politycznej...

Proszę...

...i my go tutaj nie wyjaśnimy.

Odwołuję...

Panie pośle, ale chciałbym dopytać jeszcze...

...do dokumentów Komisji Weneckiej, do opinii konstytucjonalistów...

Pisaliście...

...i w zasadzie wszystkich środowisk prawniczych.

...regulowaliście i redagowaliście treść ustawy Parlamentu, uchwały Parlamentu, rezolucji Parlamentu Europejskiego, o której mówimy?

Nie, jedyną rezolucję czy próbę rezolucji, jaką znam, podpisaną przez polskich parlamentarzystów, dotyczącą zagrożenia demokracji w Polsce, jest podpisana przez 18 posłów Prawa i Sprawiedliwości 24 listopada 2014 roku. To jest jedyny dokument, który Polacy podpisali o demokracji w Polsce.

A jak skomentuje w takim razie informację i dokumenty pokazujące, że Rafał Trzaskowski pracował nad tekstem tej rezolucji (...)

No ale Rafał Trzaskowski jest członkiem Parlamentu Europejskiego, no, panie redaktorze.

Przepraszam, ale jest politykiem Platformy Obywatelskiej, i to bardzo ważnym politykiem, byłym ministrem, wiceministrem spraw zagranicznych...

Nie, proszę, brniemy w śmieszność. Jeżeli...

Nie miały miejsca takie rzeczy?

Nie no, nie, jest członkiem Parlamentu Europejskiego, proszę naprawdę nie...

Ale to się zgadzam co do tego.

Oczywiście.

Natomiast jest politykiem Platformy Obywatelskiej, czy nie?

Panie redaktorze, to jest projekt rezolucji, którą pan przeczyta na stronach Parlamentu Europejskiego, to jest jedyny dokument podpisany przez Polaków w Brukseli.

Pan poseł pokazuje w tej chwili wydrukowaną kartkę papieru...

Tak jest.

...z notatkami, natomiast...

No, to jest moja osobista notatka, tak jest. śmiech

...internauci i słuchacze są bez problemu w stanie odnaleźć w sieci dokumenty...

Tak jest, 24 listopada 2014 roku.

...dokumenty z naniesionymi poprawkami przez Rafała Trzaskowskiego i przesłanymi do konsultanta politycznego grupy EPP-ED,  czyli chadecji, która to zrobiła, no i tam są poprawki na tym tekście, o którym mówimy.

Parlament Europejski składa się z ponad 700 osób, są reprezentanci 28 krajów, są także nasi europarlamentarzyści, w tym wypadku opracowany był przez jeden z klubów, ale konsultowany z kilkoma klubami, a rezolucja jest wynikiem wizyty pana Timmermansa, nieudanej wizyty w Polsce. Dlatego między innymi...

A poprawki pana Trzaskowskiego czym są?

...dopisane są również te uwagi, które dotyczą właśnie bezpośrednio reakcji albo braku reakcji rządu polskiego, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Trybunału.

A poprawki Rafała Trzaskowskiego czym są?

Nie znam żadnej poprawki Rafała Trzaskowskiego.

Panie pośle, kiedy przygląda się pan temu, co dzieje się w tej chwili w relacjach pomiędzy państwami NATO a Rosją, dwa incydenty w ostatnim tygodniu nad Bałtykiem, dziś Gazeta Polska Codziennie donosi o naruszeniu naszej granicy przez rosyjskie śmigłowce nad granicą lądową, co pan sobie o tym myśli?

No, myślę, że to jest... W ogóle mamy taką serię prowokacji rosyjskich. Myślę, że to właśnie dowód na to, dlaczego powinniśmy bardzo konsekwentnie zrealizować cel, czyli wzmocnienie wschodniej flanki. Myślę o strukturze NATO i naszym bezpieczeństwie, polskim bezpieczeństwie również. Nie można pobłażać wobec prowokacjom to jest jedna historia, ale oprócz tego...

A jak my możemy na nie zareagować?

Na forum czy międzynarodowym, czy sama reakcja NATO jest tutaj niezbędna, szybka i potrzebna, natomiast myślę, że jest to działanie, które ma zmierzać do takiego rozchwiania opinii publicznej, czyli wprowadzania pewnej nerwowości, także wśród decydentów. Nie wolno ulegać prowokacjom i cel nasz, czyli bezpieczeństwo, powinniśmy wzmacniać, zwłaszcza na wschodniej stronie, myślę o sojuszu natowskim, właśnie dlatego, że po drugiej stronie widzimy, że pokój, sytuacja, która powinna być normalną, jest zagrożona, mamy działania wojenne.

Co do tej kwestii jest porozumienie pomiędzy najważniejszymi siłami politycznymi?

Oczywiście, bezpieczeństwo Polski jest naszym narodowym interesem i myślę, że również natowskim interesem jest wzmocnienie tutaj wschodniej flanki. Powinno być to zrealizowane w dotychczasowy planowany sposób, a więc także z bazami, które są w Polsce.

Panie pośle, to ostatnie pytanie w takim razie. Akcja czytelnictwa radiowej Jedynki, ostatnia lektura.

śmiech Jeżeli chodzi o tę książkę, którą mam akurat na szafce nocnej przy moim łóżku, to jest taka specyficzna książka, bo to książka kibica Uwolnić Maćka i ona leży właśnie trzy tygodnie...

Uwolnić Maćka, chodzi o Macieja Dobrowolskiego, akcja...

Tak, trzy tygodnie temu wydana, jego dramatyczny opis losów, które przeżył i które w niczym niezasłużony sposób nieuzasadniony spowodowały dramatyczne losy także i jego życia. Więc lektura, która daje do myślenia.

Ale lektura polityka, który też miał wpływ na to, co się działo w Polsce w czasie, kiedy...

Dlatego byłem zaangażowany też w te wszystkie przypadki, które przy braku podstaw tak dramatycznie wpływają na losy ludzi. Nie może być tak, że mamy państwo prokuratorskie, a chciałem delikatnie powiedzieć, że mamy jeszcze gorszą sytuację niż dawniej, bo dziś w jednym ręku skupione są funkcje, które nie powinny być skupione w ręku polityka. Myślę o prokuratorze generalnym.

No, dziś prokurator generalny to również polityk, który jest wybierany przez ludzi, wcześniej było inaczej, ale to również spór, który...

Nie może być w Polsce politycznego prymatu nad obszarem sprawiedliwości i ingerowania indywidualnego...

Mówił pan przed chwilą o państwie prokuratorskim...

...w poszczególne procesy prokuratorskie.

...o państwie prokuratorskim, a prokuratura, która nie podlegała tej kontroli wcześniej. Dziękuję uprzejmie. Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska...

Tu mamy odmienne zdanie. Uważam, żeby była niezależna i profesjonalna, a nie polityczna.

Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska.

Dziękuję.

Dziękuję uprzejmie.

JM

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak