Kornel Morawiecki chce budować formację między PiS i PO

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 13:49
Nowe koło poselskie, Wolni i Solidarni, ma pozycjonować się pomiędzy PiS a starym obozem rządzącym – mówił w "Sygnałach dnia" Kornel Morawiecki, do niedawna poseł Kukiz’15.
Audio
  • Marszałek senior Kornel Morawiecki o swoich politycznych planach (Jedynka/Sygnały dnia)
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Morawiecki tłumaczył, że taka struktura przydałaby się Polsce, mogłaby zaproponować jej wizję przyszłości i spróbowałaby łączyć społeczeństwo. Nowe koło poselskie, które ma się nazywać Wolni i Solidarni, ma być pierwszym krokiem w tę stronę.

- Zapraszam (do niego) tych, którzy chcieliby współpracować. Chodzi o myślenie historyczne, solidarne, a z drugiej strony wychylone w przyszłość – powiedział Kornel Morawiecki. Wyjaśniał, że projekt ma nawiązywać do niektórych tradycji "Solidarności”, łączyć ludzi przywiązanych do tradycji i wartości cywilizacji europejskiej, a z drugiej strony wrażliwych społecznie. Kornel Morawiecki pytany o Unię Europejską, powiedział, że jest ona czymś więcej niż ważną otoczką Polski, a Europejczycy są ważną częścią świata i to rodzi zobowiązania.

Kornel Morawiecki wystąpił z formacji Pawła Kukiza po głosowaniu ws. wyboru nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja była następstwem awantury politycznej - pod nieobecność marszałka seniora głosowała za niego posłanka Małgorzata Zwiercan, która została wykluczona z klubu Kukiz'15.

Gość Jedynki pytany o ocenę ugrupowania Kukiz'15, mówił, że przez pół roku nie zaczęło ono budować żadnej siły, nie przedstawiło wizji Polski ani tego, co można robić w Sejmie i nie zwróciło się do swoich wyborców.

W nagraniu audycji Morawiecki mówił również o swoich relacjach z synem-wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Kornel Morawiecki (marszałek senior)

Data emisji: 19.04.2016

Godzina emisji: 7.13

agkm/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Burzliwe głosowanie w Sejmie. Prezydent poprosił o wyjaśnienia, a Kornel Morawiecki zrzekł się członkostwa w klubie Kukiz'15

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 22:00
- Klub Kukiz'15 zwróci się o odwołanie Kornela Morawieckiego ze składu sejmowej Komisji Etyki Poselskiej - powiedział rzecznik klubu Jakub Kulesza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Głosowanie na dwie ręce” w Sejmie. Prezydent odniesie się do listu marszałka Sejmu we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 11:55
We wtorek rano prezydent zapozna się z listem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie czwartkowego głosowania nad wyborem Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK, i wtedy się do niego odniesie - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie Morawiecki i Zwiercan: to nie my, a inni posłowie złamali prawo

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 14:52
Posłowie Kornel Morawiecki i Małgorzata Zwiercan dowodzą, że to nie oni złamali prawo ale ci, którzy będąc na sali nie wzięli udziału w czwartkowym głosowaniu.
rozwiń zwiń