Beata Kempa: audyt stanu państwa był rzetelny

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 07:40
Z wynikami audytu rządów PO-PSL można zapoznać się na podstawie stenogramu z posiedzenia Sejmu - o tym mówiła Jedynce szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Dodała, że wynik kontroli jest porażający i sprawa formy jest drugorzędna.
Audio
  • Szefowa Kancelarii Premiera Rady Ministrów Beata Kempa o audycie rządu poprzedników (Jedynka/Sygnały dnia)
Beata Kempa, europoseł Zjednoczonej Prawicy
Beata Kempa, europoseł Zjednoczonej PrawicyFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

W nocy po całym dniu obrad Sejm przyjął do wiadomości raport dotyczący ośmioletnich rządów koalicji PO-PSL i stanu państwa po ich zakończeniu. Wcześniej jego kolejne części prezentowali na sali plenarnej ministrowie rządu PiS.

Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa mówiła w Jedynce, że elementy audytu są oparte na wewnętrznych dokumentach resortów, raportach otwarcia, sprawozdaniach, wynikach kontroli i audytów wewnętrznych, a wiele liczb pochodzi z raportów Najwyższej Izby Kontroli.  

Beata Kempa, pytana o to, czemu nie ma pisemnej formy audytu powiedziała, że można zapoznać się ze stenogramem posiedzenia Sejmu w Internecie, jest protokół z tego posiedzenia.  Posłowie, jak dodała, mogą poprosić o konkretne dane od ministrów. Zaznaczyła, że każdy minister inaczej dokonywał oceny i tworzył raport otwarcia w swoim resorcie, pozostawiono im w tym względzie swobodę.

Minister w KRPM oceniła, że obraz sytuacji, jaki widzimy w raporcie, jest porażający, zaznaczyła, że środki publiczne były na dużą skalę marnotrawione.

Podczas wczorajszego wystąpienia w Sejmie premier Beata Szydło powiedziała m.in., że za rządów PO-PSL zmarnowano 340 miliardów złotych. Według niej z tych pieniędzy można było przez osiem lat finansować program 500+, wybudować pięć tysięcy przedszkoli, 250 szpitali czy 1500 kilometrów nowych autostrad. Była premier Ewa Kopacz mówiła, że prezentowane przez obecną ekipę wyliczenia nie mają odniesienia do rzeczywistości.

W programie była też mowa m.in. o stanie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

ProwadziZuzanna Dąbrowska

Gość: szefowa Kancelarii Premiera Rady Ministrów Beata Kempa

Data emisji: 12.05.2016

Godzina emisji: 7.13

agkm/Jedynka/IAR/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Premier i ministrowie przedstawili w Sejmie audyt rządów PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 20:15
W Sejmie zakończyło się przedstawianie raportu "o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)". Pierwsza głos zabrała premier Beata Szydło, po niej na mównicy sejmowej pojawili się poszczególni ministrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Kempa o rządach PO-PSL: tsunami niegospodarności

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 15:48
Ukrywanie środków, zbyt duży deficyt, słabości kontroli zarządczej i skupienie się tylko na polityce informacyjnej - to niektóre z wniosków szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy, która podsumowała prace KPRM za rządów PO-PSL. Zapowiedziała wnioski do prokuratury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

8 lat rządów PO-PSL. "Pazerność, niegospodarność, rozrzutność"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 22:07
Przez osiem lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli - mówiła premier Beata Szydło, przedstawiając w Sejmie raport o rządach PO-PSL. Bardzo krytyczne podsumowanie działalności swoich poprzedników przedstawili wszyscy ministrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy o audycie rządów PO-PSL autorstwa PiS

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 22:10
Premier Beata Szydło i ministrowie przedstawili w Sejmie ocenę ośmioletnich rządów swoich poprzedników- koalicji PO- PSL: "Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)". Dokument spotkał się z rozbieżnymi opiniami polityków z parlamentarnych ugrupowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął audyt rządów PO-PSL. Premier Beata Szydło: bańka mydlana pęka. Będą wyciągane wnioski i konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 09:48
Sejm przyjął do wiadomości raport dotyczący ośmioletnich rządów koalicji PO-PSL. Krytyczny w stosunku do poprzedników audyt został przygotowany przez obecny rząd i nosi nazwę: "Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)". Wyniki raportu przedstawiała najpierw premier Beata Szydło, a potem wszyscy ministrowie. Następnie odbyła się burzliwa debata.
rozwiń zwiń