Małgorzata Kidawa-Błońska: trudno odnieść się do raportu, którego nie było

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 08:52
Przez prawie 12 godzin mówili przedstawiciele PiS, opozycja miała 40 minut na komentowanie - powiedziała w "Sygnałach dnia" Małgorzata Kidawa Błońska, odnosząc się do przedstawionego przez PiS audytu rządów PO-PSL.
Audio
  • Małgorzata Kidawa-Błońska o przedstawionym w Sejmie audycie rządów PO-PSL (Jedynka/Sygnały dnia)
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-BłońskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W nocy, po całym dniu obrad, Sejm przyjął do wiadomości raport dotyczący ośmioletnich rządów koalicji PO-PSL i stanu państwa po ich zakończeniu. Wcześniej jego kolejne części prezentowali na sali plenarnej ministrowie rządu PiS. Ogromne wynagrodzenia kierownictwa państwowych spółek wytykał minister skarbu Dawid Jackiewicz.

- Na pewno był problem, że w niektórych spółkach Skarbu Państwa rzeczywiście zarobki były wyjątkowo duże - przyznała Kidawa-Błońska. Podkreśliła jednak, że było tak również za rządów PiS, gdy odchodzący prezesi otrzymywali wielkie odprawy. Zwróciła też uwagę, że część tych spółek to firmy notowane na giełdzie i muszą mieć dobre wynagrodzenia, by przyciągnąć fachowców.

Wicemarszałek Sejmu krytykowała wystąpienia ministrów, zarzucając im brak konkretów. - Trudno odnosić się do raportu, którego nie było - powiedziała, wskazując, że nie wiadomo o jakich firmach była mowa i czego miał dotyczyć piętnowany z mównicy konsulting.

Jej zdaniem termin audytu był wybrany zupełnie przypadkowo. - Jeszcze tydzień temu, kiedy omawialiśmy porządek najbliższego posiedzenia Sejmu, nie było mowy o tym - powiedziała Kidawa-Błońska. Wskazała, że po raz pierwszy w Sejmie głosowano dokument, którego nie było. - Zawsze jest tak, że głosujemy dokument, który ma swój numer druku. Musi być coś, do czego się można odnieść - dodała. 

Jakie jeszcze uwagi zgłosiła była rzecznika rządu Ewy Kopacz? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

ProwadziZuzanna Dąbrowska

Gość: Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek Sejmu, PO)

Data emisji: 12.05.2016

Godzina emisji: 7.39

fc/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Sejm przyjął audyt rządów PO-PSL. Premier Beata Szydło: bańka mydlana pęka. Będą wyciągane wnioski i konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 09:48
Sejm przyjął do wiadomości raport dotyczący ośmioletnich rządów koalicji PO-PSL. Krytyczny w stosunku do poprzedników audyt został przygotowany przez obecny rząd i nosi nazwę: "Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)". Wyniki raportu przedstawiała najpierw premier Beata Szydło, a potem wszyscy ministrowie. Następnie odbyła się burzliwa debata.
rozwiń zwiń