Akcja SOS Wioski Dziecięce: mamy pilnie poszukiwane

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 08:03
Barbara Rajkowska i Anna Choszcz-Sendrowska z SOS Wioski Dziecięce zachęcały w radiowej Jedynce do zakładania rodzin zastępczych.
Audio
  • Akcja SOS Wioski Dziecięce. Mamy pilnie poszukiwane (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

SOS Wioski Dziecięce poprzez akcję "Szukam mamy... " chcą zwrócić uwagę, że stale brakuje kandydatów na rodziców zastępczych. Prezes stowarzyszenia Barbara Rajkowska tłumaczyła, że w Polsce jest bardzo dużo dzieci potrzebujących opieki.

- Prawie 20 tys. z nich jest w tzw. opiece instytucjonalnej, a powinny być w domach, w domach z mamami z ciepłym sercem, w takich domach, gdzie będą mogły dorastać bardzo spokojnie - podkreśliła Rajkowska.

Anna Choszcz-Sendrowska zaznaczała, że Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce ma już 32 lata i wiele mam odchodzi na emeryturę, stąd potrzeba nowych rodziców. Stąd też apel, w szczególności do kobiet, które czują się na siłach, by móc zająć się na stałe kilkorgiem dzieci.

Kto może zostać rodzicem zastępczym? Osoby samotne lub małżeństwa, zarówno bezdzietne jak i posiadające własne dzieci. Warunkiem jest przeprowadzenie się do jednej z czterech SOS Wiosek Dziecięcych (Biłgoraj, Kraśnik, Siedlce, Karlino). Kandydaci powinni mieć minimum wykształcenie średnie oraz predyspozycje psychiczne i fizyczne do wykonywania zadań związanych z opieką i wychowywaniem dzieci.

SOS Wioski Dziecięce w Polsce to niepubliczne, rodzinne placówki opieki całkowitej nad dziećmi osieroconymi i opuszczonymi.

Jest to nazwa zwyczajowa, przyjęta dla osiedla, które składa się z 12-14 domków i zaplecza gospodarczego. Na tym terenie znajdują się także: place zabaw dla dzieci, boiska do koszykówki czy piłki nożnej i są to często jedyne takie miejsca w okolicy. Dzieci chodzą do miejscowej, publicznej szkoły, biorą udział w życiu społecznym środowiska lokalnego.

Każdą wioską kieruje dyrektor, wspierany przez personel pedagogiczny (pedagodzy, psycholog, pracownik socjalny). Trafiające tu ze względu na swoją trudną przeszłość dzieci potrzebują często specjalistycznego wsparcia, które jest zapewniane przez kadrę wioski. W codziennej pracy pomagają wychowawcom asystenci rodziny (ciocie i wujkowie SOS).

Każdy dom zamieszkuje oddzielna rodzina, która funkcjonuje tak, jak każda naturalna rodzina. Wychowawcy pełniący rolę rodziców uzgadniają zasady, na których funkcjonować będzie dom i podział obowiązków.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Barbara Rajkowska i Anna Choszcz-Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce)

Data emisji: 14.05.2016

Godzina emisji: 7.15

pp/kk

Czytaj także

"Gniazdo cioci Kasi" - reportaż Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 08:12
Katarzyna Kowalska prowadzi rodzinny dom dziecka w Rembertowie k. Warszawy.
rozwiń zwiń