Szef MSZ: dokument KE to tylko opinia i sugestia

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 09:11
- Ona może być wzięta pod uwagę przez parlamentarzystów, którzy pracują nad zmianą prawa dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, ale nie musi – oznajmił w radiowej Jedynce minister Witold Waszczykowski.
Audio
  • Witold Waszczykowski o opinii KE w sprawie praworządności w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Komisja Europejska przyjęła opinię o stanie praworządności w Polsce. Chodzi o skład Trybunału Konstytucyjnego i publikację jego wyroków. Bruksela kwestionuje nowelizację ustawy o TK z grudnia ubiegłego roku.

Szef polskiego MSZ potwierdza, że pismo KE do niego wpłynęło, ale się z nim nie zapoznał. Dokument został przekazany premier i prezydentowi. Według szefa polskiej dyplomacji to nie rząd powinien być adresatem, bo "sprawa jest rozgrywana w parlamencie i to tam będą rozpatrywać ten dokument".


Czytaj więcej
superpa.jpg
Komisja Europejska przyjęła opinię o stanie praworządności w Polsce

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans uważa, że polski rząd przedstawia Komisji za mało konkretów dotyczących rozwiązania sporu. - Komisja nie jest stroną w jakiejkolwiek rozgrywce – odpowiada Witold Waszczykowski i dodaje: - Jesteśmy suwerennym państwem. Możemy tylko informować KE, ma do tego prawo, ale niczego z Komisją nie negocjujemy.

Minister podkreśla, że Polska to kraj "demokratyczny, transparentny, przewidywalny" i dlatego "służymy informacją".

Szef MSZ poinformował, że jeszcze dzisiaj odeśle Timmermansowi pismo potwierdzające otrzymanie opinii KE. Zapewnił też, że zamieszanie wokół TK nie szkodzi Polsce, a dowodem na to jest kolejka ważnych polityków czekających, żeby przyjechać do naszego kraju.

Jak zdaniem Witolda Waszczykowskiego będą teraz wyglądały relacje Polski z Komisją Europejską? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Szef MSZ mówił także zakończeniu kadencji m.in. ambasadora Polski w USA.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Witold Waszczykowski (szef MSZ)

Data emisji: 2.06.2016

Godzina emisji: 7.12

iz/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Szef MSZ: nie na taką obecność w Unii Europejskiej się umawialiśmy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 10:35
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił, że prowadzona przez Komisję Europejską wobec Polski procedura ochrony praworządności wykracza poza traktat unijny.
rozwiń zwiń