Minimalna stawka 12 zł/godz. "Wyjątkowy kompromis"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 09:05
Minimalna stawka wynagrodzenia 12 zł za godzinę ma obowiązywać od nowego roku. - Trzeba chronić na rynku pracy te osoby, które najmniej zarabiały - mówiła w "Sygnałach dnia" Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • Elżbieta Rafalska o minimalnej stawce godzinowej (Jedynka/Sygnały dnia)
Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej
Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Mamy wyjątkowy kompromis zawarty w Radzie Dialogu Społecznego. Pracodawcy i związki zawodowe porozumieli się co wysokości stawki - podkreśliła Elżbieta Rafalska. Dodała, że stawka będzie corocznie waloryzowana.

Jak wyjaśniła minister, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej ma ograniczyć nadużywanie umów cywilno-prawnych. - Trzeba chronić na rynku pracy te osoby, które najmniej zarabiały - powiedziała. Wskazała, że nie było rzadkością oferowanie stawki 4-5 zł, a były też umowy niemalże groszowe.  

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wskazała, że pracodawcom będzie się opłacało zamieniać umowy cywilno-prawne na umowy o pracę, gdyż przy minimalnej stawce kwota do wypłaty będzie większa niż najniższe wynagrodzenie. - Preferujemy umowy stałe o pracę, są bardziej zabezpieczające pracownika - dodała Rafalska.

Pracownicy których branż powinni, zdaniem gościa Jedynki, najbardziej zyskać na wprowadzeniu stawki 12 zł? W jakich przypadkach nie będzie ona obowiązywać? Czy grozi nam rozrost szarej strefy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W niej również informacja o funkcjonowaniu programu "Rodzina 500+".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Elżbieta Rafalska (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 2.06.2016

Godzina emisji: 8.13

fc/pg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Wzrost minimalnej stawki godzinowej. Za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 13:47
Czy od przyszłego roku uda się wprowadzić minimalną stawkę godzinową w wysokości 12 zł brutto dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia i samozatrudnionych? O tym dyskutowali goście magazynu "W samo południe".
rozwiń zwiń