Refat Czubarow: trzeba skłonić Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 07:32
- Oczekujemy, by wspólnota międzynarodowa jak najszybciej znalazła efektywne mechanizmy włączenia Rosji w zasady przestrzegania prawa międzynarodowego - powiedział członek ukraińskiej delegacji na szczyt NATO.
Audio
  • Refat Czubarow o oczekiwaniach Tatarów krymskich względem szczytu NATO w Warszawie (Sygnały dnia/Jedynka)
Refat Chubarow
Refat ChubarowFoto: Kseniya 11/Wikimedia Commons/CC

- To oznaczałoby opuszczenie przez Rosję terytorium Ukrainy, oddanie Krymu Ukrainie, przywrócenie Ukrainie kontroli nad zajętymi przez prorosyjskich separatystów obszarami obwodu donieckiego i ługańskiego - wyliczył w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce Refat Czubarow.

Zobacz serwis specjalny:
nato_1200_DOB.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

- Od szczytu NATO oczekujemy podjęcia efektywnych kroków, których efektem byłoby powstrzymanie Rosji od kolejnych agresywnych działań, zarówno wobec Ukrainy, jak i innych sąsiadów - wyjaśnił przewodniczący Medżlisu, parlamentu Tatarów krymskich, instytucji zakazanej na Krymie przez władze rosyjskie.

- Myślę, że powinniśmy mówić o wszystkim otwarcie. W historii zdarzało się już wielokrotnie, że wielkie państwa nie zauważały interesów i nie respektowały praw małych narodów i małych państw. Tak było również we współczesnych dziejach cywilizacji - zauważył Czubarow.

- Jednocześnie przywódcy państw XXI wieku powinni wiedzieć doskonale, że niszczenie porządku stanowionego z takim trudem po II wojnie światowej powinno zostać zahamowane. Przywódcy powinni rozumieć, że w przypadku nieznalezienia efektywnych dróg ochrony sprawiedliwych podstaw, na których zbudowane zostało społeczeństwo europejskie, następstwa takiej sytuacji mogą być rozpaczliwe dla wielu krajów - wskazał.

Jak wygląda sytuacja panująca na Krymie? Jakie jest położenie krymskich Tatarów? Czy krymscy Tatarzy widzą ze strony wspólnoty międzynarodowej jakieś wsparcie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Krzysztof Renik

Gość: Refat Czubarow

Data emisji: 9.07.2016

Godzina emisji: 7.15

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone, okazaliśmy solidarność z Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 20:21
NATO w 2. dniu szczytu zdecydowało o dalszym wsparciu dla Afganistanu i rozpoczęciu szkolenia żołnierzy w Iraku. Sekretarz NATO poinformował, że następny szczyt odbędzie się w 2017 roku w nowej kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Stwierdził, że "Gruzja poczyniła wielki postęp na drodze do NATO". Mówił, że NATO okazało, że jest zjednoczone i zademonstrowało solidarność z Ukrainę. Sojusz zaakceptował też pakiet pomocowy dla Kijowa.
rozwiń zwiń