X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ustawa ws. ludobójstwa na Wołyniu. "PiS uległo naciskom międzynarodowym"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 09:25
- Rozczarowała nas postawa Prawa i Sprawiedliwości, które zdradziło swoich wyborców kresowian i odwróciło się plecami do prawdy historycznej - powiedział w "Sygnałach dnia" wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15.
Audio
  • Stanisław Tyszka o upamiętnieniu ofiar rzezi wołyńskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Stanisław Tyszka
Stanisław TyszkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

11 lipca w 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała skoordynowanego ataku na około sto wsi i miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Historycy szacują, że w czasie rzezi wołyńskiej zamordowano około 100 tys. Polaków. W marcu 2016 r. Kukiz'15 złożył ustawę ustanawiającą 11 lipca jako dzień pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego prze OUN i UPA na Wołyniu.

- Zakładaliśmy, że w Polsce nastąpił pewien przełom i będzie możliwe nazwanie w końcu oficjalnie rzezi wołyńskiej ludobójstwem - wyjaśnił Stanisław Tyszka. - Ten projekt został zamrożony przez PiS - dodał. Gość Jedynki zauważył, że wprawdzie były później propozycje uchwały PiS w tej sprawie, w której pojawiało się określenie "ludobójstwo", ale obniżona została ranga z ustawy na uchwałę. 

W ocenie Tyszki, PiS uległo naciskom międzynarodowym – zarówno ze strony Ukrainy jak i USA. - Nie na rękę im było robienie tego przed szczytem NATO - stwierdził. - Uważam, że to świadczy o braku odważnej polityki historycznej, braku podmiotowości polityki zagranicznej - dodał. 

Tyszka zachęcał do zapalenia 11 lipca o godz. 21 świec ku czci ofiar na Wołyniu. Przekonywał, że do zainicjowanej w internecie przez Pawła Kukiza akcji dołączyło już kilka tysięcy osób. 

Wicemarszałek mówił też o słowach Baracka Obamy o demokracji w Polsce oraz o ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu)

Data emisji: 11.07.2016

Godzina emisji: 08:15

fc/tj

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wicemarszałek Senatu: na Ukrainie brakuje wiedzy o wydarzeniach na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 08:15
Zdaniem wicemarszałka Senatu Adama Bielana uchwały w sprawie Wołynia, utrzymane w spokojnym tonie, są potrzebne, by wywołać na Ukrainie "pozytywny szok".
rozwiń zwiń