Ekspert o ataku terrorystycznym w Nicei i próbie puczu w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 08:13
Generał Tomasz Bąk, szef Instytutu Studiów nad Terroryzmem o próbie przewrotu wojskowego w Turcji, zamachu w Nicei oraz bezpieczeństwie podczas ŚDM.
Audio
  • Gen. Tomasz Bąk o próbie puczu w Turcji, zamachu w Nicei i stanie bezpieczeństwa w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Wojsko na ulicach Nicei
Wojsko na ulicach NiceiFoto: PAP/Norbert Scanella

Komentując wydarzenia w Turcji, generał Bąk zwrócił uwagę, że - Teraz w Turcji jest niefortunna sytuacja. Turecka armia to jedna z większych w NATO. Jednocześnie kraj ten znajduje się w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej ze względu na wojnę w Syrii i  wciąż narastającą falę migracji. Sytuacja jest bardzo niestabilna.
Gen. Bąk przewiduje, że będzie próba oczyszczenia armii, aby była lojalna wobec władz, prezydenta, rządu.- Pamiętajmy, że armia w Turcji miała być gwarantem demokracji, strażnikiem tego, by Turcja nie zbliżyła się zbyt blisko do fundamentalizmu - przypominał nasz gość. - Chyba ten zamach się nie powiódł. Sytuacja została opanowana mimo wielu ofiar i rannych w czasie starć. Nastąpiły aresztowania generałów i wyższych oficerów armii tureckiej. Zapewne doprowadzi to do rozłamu wewnątrz armii tureckiej i spowoduje bardzo poważne konsekwencje zwłaszcza strukturalne - stwierdził nasz gość.

Oceniając czwartkowy zamach terrorystyczny w Nicei, generał Bąk wyraził zdziwienie, jak mogło dojść do tego ataku. - Niedopuszczalne jest, by w obszarze tak potężnej imprezy masowej, pojawiła się nieskontrolowana ciężarówka, zwłaszcza, że kierowca miał broń. Nasz gość wyraził zaniepokojenie chaosem informacji wypływających z najwyższych sfer władzy francuskiej. - Z jednej strony mówią, że służby panują nad sytuacją, a z drugiej strony, że służby nie miały informacji o powiązaniach zamachowca z Nicei z jakimikolwiek ugrupowaniami terrorystycznymi.  
Władze francuskie przedłużyły o kolejne 3 miesiące stan wyjątkowy.

A jak Polska przygotowana jest na ewentualne zagrożenia atakami terrorystycznymi?  Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Krzysztof Grzesiowski, Daniel Wydrych

Gość: generał dr Tomasz Bąk, szef Instytutu Studiów nad Terroryzmem Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Data emisji: 16.07.2016

Godzina emisji: 7.13

ab

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim jest zamachowiec z Nicei? Sąsiedzi: nie był religijny

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 13:15
Zamachowiec, który podczas obchodów Dnia Bastylii w Nicei wjechał w tłum ludzi, zabijając 84 osoby, został "oficjalnie zidentyfikowany" - podaje w piątek agencja AFP, powołując się na źródła policyjne. We Francji ogłoszono trzydniową żałobę narodową.
rozwiń zwiń