Abp Stanisław Gądecki: istnieje naturalna potrzeba ŚDM

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 09:17
- Centralnym i fundamentalnym aspektem ŚDM jest pogłębienie więzi z Chrystusem, czyli ostatecznie pogłębienie więzi wiary - mówił w "Sygnałach dnia" przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • Abp Stanisław Gądecki o Światowych Dniach Młodzieży (Sygnały dnia/Jedynka)
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Arcybiskup Stanisław GądeckiFoto: Archidiecezja Łódzka/YouTube.com

W Krakowie trwają Światowe Dni Młodzieży zainaugurowane przez papieża Jana Pawła II w 1985 roku. W środę do Krakowa przyleci papież Franciszek.


Czytaj więcej
ŚDM1200.jpg
Światowe Dni Młodzieży 2016

Abp Stanisław Gądecki podkreślał, że mimo zmieniających się papieży, klimat Światowych Dni Młodzieży trwa. - Świadczy to o tym, iż istnieje wewnętrzna naturalna potrzeba ŚDM. Nawet bez szczególnego namawiania, mamy do czynienia z parciem młodzieży do bycia ze sobą, a przede wszystkim do bycia z Chrystusem - zaznaczył gość Jedynki.

- Jeśli Chrystus dobije się do serca tych młodych w sposób bardziej zdecydowany i wyjeżdżając z Krakowa podejmą jakieś życiowe decyzje - mocne, kierunkowe czy powołaniowe - to pragnienie, które pokładamy w ŚDM, będzie spełnione - mówił przewodniczący KEP.

W jego opinii papież, zdając sobie sprawę z sytuacji, jaka w Europie zaistniała, poruszy prawdopodobnie podczas pobytu w Polsce,  temat uchodźców. - Wie, jakie są opory wobec przyjmowania uchodźców i wie, jakie jest wyzwanie Ewangelii. Wyzwania państwowe to jedna rzecz, a wyzwania kościelne to druga sprawa - mówił abp Stanisław Gądecki.

- Państwo będzie zawsze wysuwało na pierwszy plan bezpieczeństwo obywateli i będzie starało się dbać o interes państwowy. Natomiast istnieje zobowiązanie ewangeliczne wobec uchodźców i mimo, że nie jest ono łatwe, a dodatkowo musi być połączone z roztropnością i nie może pomijać spraw bezpieczeństwa, tam, gdzie jest radykalna potrzeba - trzeba wychodzić z pomocą - podkreślił rozmówca Wojciecha Dąbrowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z abp Stanisławem Gądeckim, który mówił także, dlaczego mimo laicyzacji we Francji, jego zdaniem, Kościół ma ogromny potencjał.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: abp Stanisław Gądecki (przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski)

Data emisji: 27.07.2016

Godzina emisji: 8.15

kh/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek w Polsce, sprawdź plan wizyty

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 09:49
W drugim dniu Światowych Dni Młodzieży do Polski przyleciał papież Franciszek. Na lotnisku w Balicach powitali go prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
rozwiń zwiń