Krzysztof Szczerski: Polska stara się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 08:08
- Andrzej Duda w kolejnym roku swojej prezydentury chce się skupić na obszarach, które rozpoczął, bo polityka zagraniczna musi być konsekwentna i długoterminowa - mówi w "Sygnałach dnia" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o priorytetach prezydentury Andrzeja Dudy (Sygnały dnia/Jedynka)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Minął rok prezydentury Andrzeja Dudy. 6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął pięcioletnią kadencję prezydenta RP.

Wśród priorytetów na kolejny rok prezydentury Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski wymienia m.in. promocję gospodarczą Polski "opartą na spotkaniach na najwyższym politycznym szczeblu" oraz zacieśnianie więzów w Europie Środkowo-Wschodniej. - Prezydent z dużą determinacją zawiązuje te więzy środkowoeuropejskie i są tego efekty. Pod koniec sierpnia dojdzie do spotkania państw ABC (Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne), którego Andrzej Duda będzie współgospodarzem razem z prezydent Chorwacji - mówi gość Jedynki.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta poinformował także, że Polska rozpoczyna starania o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Rozpoczynamy razem z MSZ ofensywę, której celem jest uzyskanie przez Polskę niestałego członkostwa w RB ONZ. To jest trudne, bo proces decyzyjny jest skomplikowany i daje specyficzne prawa członkom stałym Rady Bezpieczeństwa. Projekt ten jest obarczony dużym ryzykiem, ale podejmujemy je, bo uważamy, że warto by Polska podniosła swój status międzynarodowy, jako członek Rady Bezpieczeństwa. Warto to ryzyko podjąć - ocenia rozmówca Piotra Goćka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Krzysztofem Szczerskim, który odpierał także zarzuty opozycji pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Mówił też o polsko-ukraińskim sporze na tle historycznym.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Krzysztof Szczerski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 9.08.2016

Godzina emisji: 7.15

kh/ab

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Rok temu Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 13:55
6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął pięcioletnią kadencję prezydenta RP. Na Zamku Królewskim odebrał odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Na placu Piłsudskiego przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.
rozwiń zwiń