Bartosz Marczuk: absolutnie nie zabraknie pieniędzy na program "Rodzina 500+"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 08:07
- W 2016 roku zabezpieczono na ten cel kwotę rzędu 17 miliardów złotych i jak widzimy, po 4 miesiącach, jest to absolutnie wystarczająca kwota - mówi w "Sygnałach dnia" wiceminister rodziny.
Audio
  • Bartosz Marczuk o programie "Rodzina 500+" (Sygnały dnia/Jedynka)
Bartosz Marczuk
Bartosz MarczukFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział w poniedziałek, że na finansowanie programu "Rodzina 500+" zabraknie około 5 miliardów złotych.

Czytaj więcej
rodzina finanse 1200.jpg
Program "Rodzina 500+"

Bartosz Marczuk zapewnia, że pieniędzy "absolutnie nie zabraknie". - Mamy w tym momencie, po pierwszym półroczu 2016 roku, wpływy wyższe z samych podatków o ponad 9 miliardów złotych niż w analogicznym okresie 2015 roku. Można więc powiedzieć, że z samych podatków do budżetu w tym roku wpłynie o 18 miliardów więcej, a skoro w przyszłym roku program ma kosztować 23 miliardy złotych, to znalezienie 5 miliardów złotych z innych źródeł nie wydaje się być absolutnie żadnym problemem - podkreśla gość Jedynki.

- Pamiętajmy, że "500+" to program, który jest zdeterminowany prawnie. Decyzje administracyjne są wydane do końca września 2017 roku i nikt nawet nie bierze pod uwagę sytuacji, w której zabrakłoby pieniędzy - dodaje wiceminister rodziny.

Pytany o doniesienia medialne, jakoby w Warszawie miało zabraknąć pieniędzy na finansowanie programu "500+", Bartosz Marczuk mówi, że nie istnieje tego typu obawa. Rozmówca Piotra Goćka potwerdza, że rzeczywiście liczba dzieci w niektórych województwach okazała się wyższa, a w niektórych niższa niż wynikało z wyliczeń ministerstwa dokonanych na początku roku, ale podkreśla, że w budżecie jest przewidziana na ten cel rezerwa wynosząca ok. 2 miliardów złotych.

- Województwom, które mają przekroczenia, będziemy dawać nieco więcej pieniędzy z tej rezerwy - mówi gość "Sygnałów dnia". - Chodzi o bilans całego programu, a kwota 17 miliardów, którą zabezpieczyliśmy w 2016 roku, to kwota absolutnie wystarczająca. To tylko techniczna kwestia przesunięcia pieniędzy wewnątrz województw, a nie kwestia braku pieniędzy - dodaje wiceminister rodziny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Bartoszem Marczukiem, który mówił także, jak program "Rodzina 500+" wpłynął na gospodarkę oraz, ile czasu trzeba poczekać, jego zdaniem, na demograficzne skutki programu "Rodzina 500+".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Bartosz Marczuk (wiceminister rodziny)

Data emisji: 10.08.2016

Godzina emisji: 7.15

kh/ab

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Program "500+". Elżbieta Rafalska: pomoc jest wyraźnie adresowana na drugie dziecko

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 09:44
- Pieniądze zawsze budzą emocje. Celem programu "Rodzina 500+" jest efekt pronatalistyczny - mówiła w "Sygnałach dnia" minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń