Rafał Trzaskowski: większość spotkań w UE odbywa się bez Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 09:30
- Trzeba zapytać, dlaczego Polska nie jest zapraszana do dyskusji dotyczących najważniejszych spraw, jak na przykład przyszłość Unii Europejskiej - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Rafał Trzaskowski o sytuacji Polski w UE, Turcji i reprywatyzacji gruntów warszawskich (Sygnały dnia/Jedynka)
Rafał Trzaskowski
Rafał TrzaskowskiFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek odbyły się rozmowy przywódców Niemiec, Francji i Włoch. Spotkanie w wąskim gronie poświęcone było przyszłości Unii Europejskiej i temu, jak nadać nowy impuls integracji europejskiej po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu wspólnoty.

Rafał Trzaskowski mówi, że do tej pory w celu omówienia najważniejszych unijnych spraw nieformalnie zbierała się szóstka państw członkowskich, w tym Polska. - W tej chwili większość tych spotkań odbywa się bez naszego udziału - zaznacza gość Jedynki.

Zdaniem posła PO, źle się stało, że po decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu wspólnoty, polski rząd zaczął wytykać UE błędy. - To był moment na konsolidację. Wiadomo, że trzeba mówić o reformie UE, ale przede wszystkim należało wysłać sygnał, że razem będziemy rozwiązywali te problemy, i że Polska będzie odgrywać przy tym ważną rolę - ocenia rozmówca Piotra Goćka.

- Zalecałbym rządowi wstrzemięźliwość w tak ostrym komentowaniu tego, co dzieje się w Unii - podkreśla Rafał Trzaskowski. - Jednocześnie, kiedy w Unii toczą się trudne dyskusje np. ws. Brexitu, Polska powinna być w centrum decyzyjnym, a nie ustawiać się na marginesie - dodaje.


Rafał Trzaskowski mówił także o tym, jak Zachód powinien zachować się w stosunku do Turcji, która, jego zdaniem, łamie podstawowe prawa demokratyczne. Zdradził także, czy był zaskoczony tym, że Nowoczesna - ostrzej niż PiS - atakuje Hannę Gronkiewicz-Waltz ws. reprywatyzacji gruntów warszawskich.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Rafał Trzaskowski (poseł PO, były minister spraw zagranicznych, były minister cyfryzacji i administracji)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 8.14

kh/tj

Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
Kajetan Borgaczewski2016-08-23 22:57 Zgłoś
Wystarczy że Tusk ma znaczący udział w POczatku rozpadu UE. PISu do tego nie mieszajcie

Czytaj także

Witold Waszczykowski: Brexit to nie tylko fanaberia Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 09:35
Brexit jeszcze się nie zaczął, Wielka Brytania nie podjęła żadnych kroków by wyjść z UE. Proces, jeśli się zacznie, będzie posuwał się trzytorowo - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski.
rozwiń zwiń