Mariusz Błaszczak: zgoda na przyjęcie migrantów to karygodny błąd

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 09:20
- Sytuacja w Niemczech jest dużo trudniejsza niż w Polsce ze względu na kryzys migracyjny - powiedział w "Sygnałach dnia" minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o ochronie granic i kryzysie migracyjnym (Jedynka/Sygnały dnia)
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: J. Konecki/Polskie Radio

Rząd Niemiec przyjął projekt nowego programu obrony cywilnej. Zakłada on między innymi, że na wypadek sytuacji kryzysowych mieszkańcy kraju powinni mieć zapasy żywności i wody na minimum 10 dni. 

Mariusz Błaszczak stwierdził, że w Polsce takie rekomendacje nie są potrzebne. Przypomniał, że w ubiegłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,5 mln emigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, były zamachy terrorystyczne i to powoduje, że sytuacja u naszych sąsiadów jest bardziej skomplikowana. 

Minister podkreślił, że kwestia migrantów jest także częścią jego pracy, bo poprzedniczka na stanowisku szefa MSWiA - łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej - zgodziła się na przyjęcie tysięcy przybyszów. - Uważam, że to był karygodny błąd - powiedział Błaszczak. 

- Bezsensowne jest twierdzenie o relokacji emigrantów, bo ono przyciąga kolejne fale migracji - dodał gość Jedynki. Zaznaczył, że dobrym rozwiązaniem, które jest wprowadzane w życie, jest uszczelnianie granic UE.

Wschodnia granica Polski jest zarazem granicą UE. Jak jest ona zabezpieczona? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W audycji była też mowa o ewentualnym powrocie fotoradarów na nasze drogi.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 7.15

fc/pg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Niemcy mają zrobić zapasy na 10 dni. Zatwierdzono nowy program obrony cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 16:22
Rząd Niemiec przyjął projekt nowego programu obrony cywilnej. Zakłada on między innymi, że mieszkańcy kraju powinni mieć zapasy żywności i wody na wypadek sytuacji kryzysowych. Nie wyklucza przywrócenia powszechnego obowiązku służby wojskowej.
rozwiń zwiń