Michał Dworczyk: film "Wołyń" nie zamrozi relacji z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 08:12
Poseł PiS chwalił w "Sygnałach dnia" film Wojciecha Smarzowskiego. Powiedział, że "Wołyń" to "przejmujący obraz", który "wywoła wiele dyskusji zarówno w Polsce jak i na Ukrainie".
Audio
  • Michał Dworczyk chwali film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego (IAR)
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jego zdaniem nie cofnie on jednak relacji polsko-ukraińskich, bo zarówno ten film, jak i uchwała Sejmu dotycząca Wołynia, to "część dialogu, którą musimy przejść". – To, że dzieje się to dopiero w tej chwili, jest efektem zaniedbań dwudziestu kilku lat, kiedy rzeczywistego dialogu nie było, kiedy pomijaliśmy trudne tematy, kierując się często poprawnością polityczną i dzisiaj musimy się z tym zmierzyć – mówił Michał Dworczyk.

Przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą przypomniał przy tym, że "ukraińscy historycy coraz mniej sprawiają wrażenia zainteresowanych dialogiem" i zwracał uwagę, że "na Ukrainie powstają kolejne pomniki ludzi odpowiedzialnych za ludobójstwo".

Michał Dworczyk mówił też o sytuacji Polaków w Rosji, o tym, że znowelizowana Karta Polaka ułatwi Polakom z Kresów powrót do kraju i że trwają prace nad nową ustawą repatriacyjną.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość:  Michał Dworczyk (poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą)

Data emisji: 21.09.2016

Godzina emisji: 7.15

pp/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Sprawa Wołynia. "Współpraca z Ukrainą może być oparta tylko na prawdzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 20:28
W uchwale polskiego parlamentu jest mowa o potrzebie budowy dobrych relacji polsko-ukraińskich, jednak współpraca może być oparta wyłącznie na prawdzie - tak Michał Dworczyk (PiS) odniósł się do rezolucji ukraińskiego parlamentu potępiającej uchwałę Senatu i Sejmu ws. Wołynia.
rozwiń zwiń