Darmowe leki dla seniorów. Wiceminister zdrowia: to przełomowy program

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 08:29
Nadrzędnym elementem programu "Leki 75 plus" była ich darmowość, nie zmienialiśmy jednak zakresu refundacji dla danego leku. Zdarza się, że lek jest nierefundowany, ale w innym wskazaniu medycznym pojawia się już z odpłatnością zredukowaną - mówił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. - Wiemy, o jakie leki chodzi - dodał.
Audio
  • Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz o darmowych lekach dla seniorów i proteście lekarzy (Sygnały dnia/Jedynka)
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz w radiowej Jedynce
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz w radiowej JedynceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wiceminister zdrowia pytany o to dlaczego nie każdy lekarz może wypisać seniorowi receptę na darmowe lekarstwa, powiedział, że wynika to z faktu, że lekarze rodzinni najlepiej znają swoich pacjentów i mają dostęp do ich dokumentacji medycznej.

Przyznał jednocześnie, że do ministerstwa docierają sygnały o tego typu problemach.  - Faktycznie, dobrze by było, gdyby pacjenci mogli od razu dostawać receptę w każdym miejscu gdzie się po nią zgłoszą, jednak aktualnie nie ma takiej możliwości - podkreślił.

Protest lekarzy

Tombarkiewicz zapewnił, że jego szef, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, jest gotów do rozmów ze środowiskiem medycznym. W sobotę ulicami Warszawy ma przejść manifestacja Porozumienia Zawodów Medycznych. Związki domagają się m.in. podwyżki płac w sektorze zdrowia.

Gość "Sygnałów dnia" wyjaśnił, że minister Radziwiłł zaprosił na dzisiaj, na godz.12.30, przedstawicieli Porozumienia, aby w spokoju porozmawiać o planowanych zmianach. - Wczoraj słyszeliśmy, że lekarze chcą się spotkać z ministrem, ale nie przed, tylko po proteście. Jeśli dziś do tego spotkania nie dojdzie, to minister będzie czekał na lekarzy jutro - dodał.

Związki zawodowe, reprezentujące wszystkie zawody medyczne, domagają się podwyżek płac. Grożą, że jeśli pracodawcy nie spełnią ich postulatu, wszczęte zostaną spory zbiorowe. Manifestacja rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Marek Tombarkiewicz (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 23.09.2016

Godzina emisji: 7.14

to/ab

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpłatne leki dla seniorów od 1 września. Projekt wykazu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 13:42
Na opublikowanym w poniedziałek projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. - Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że następne listy będą dłuższe - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wrócą obowiązkowe staże podyplomowe lekarzy? Chce tego resort zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 16:38
Ministerstwo zdrowia chce, aby został przywrócony staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów.
rozwiń zwiń