Węgierski październik 1956. "Wydawało się, że powstanie zwyciężyło"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 09:30
- To młodzi ludzie chwycili za broń, tzw. Chłopcy Budapesztu zatrzymali ówczesną najpotężniejszą armię światach na rogatkach Budapesztu. Wojska sowieckie zostały wycofane i wydawało się, że powstanie zwyciężyło. Dziś wiemy, że stało się tak tylko na kilka dni – mówi dr János Tischler.
Audio
  • Dr János Tischler o przebiegu powstania węgierskiego 1956 (Sygnały dnia/Jedynka)
- Rosjanie założyli, że ludzie na widok czołgów wrócą do domu, ale okazało się że młodzi Węgrzy nie mają nic do stracenia - mówi dr Jnos Tischler
- Rosjanie założyli, że ludzie na widok czołgów wrócą do domu, ale okazało się że młodzi Węgrzy nie mają nic do stracenia - mówi dr János TischlerFoto: PAP/CAF-ARCHIWUM /AW/

23 października 1956 roku studenci w Budapeszcie i innych węgierskich miastach wyszli na ulice, żeby zamanifestować solidarność z Polakami. Wówczas w Polsce dokonały się przemiany polityczne, m.in. Władysław Gomułka mimo sprzeciwu Rosjan wrócił do władzy. - Mieliśmy w pamięci też poznański czerwiec. Jednym z haseł demonstrujących było "Wszyscy Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami" - przypomina dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.

János Tischler Ówczesna prasa komunistyczna oczerniała to, co się działo w Poznaniu, ale Węgrzy tak samo jak Polacy, umieli czytać między wierszami. Wiedzieli, że to jest bunt przeciwko reżimowi. 

Wśród najważniejszych postulatów demonstrujących było żądanie wycofania z Węgier wojsk sowieckich; domagano się także rozwiązania znienawidzonej bezpieki komunistycznej ÁVH, przywrócenia systemu wielopartyjnego i tradycyjnego godła. - Przywrócono nasze święta. Wydało się, że życie na Węgrzech inaczej się potoczny - mówi dr János Tischler. Protesty zostały jednak krwawo stłumione przez wojska sowieckie. Po 19 dniach walk zginęło 2,5 tysiąca osób, 300 zostało straconych za udział w powstaniu m.in. pełniący wówczas funkcję premiera Imre Nagy. 

Dlaczego Rosjanie, do których o interwencję zwrócili się przywódcy Węgier, zwlekali z wkroczeniem wojsk? Co spowodowało, że Rosjanie ściągali oddziały z dalekiej Azji do walki z powstańcami węgierskimi? Co wiemy o reakcji ZSRR na wydarzenia w 1956 roku w Budapeszcie dzięki dokumentom przekazanym Węgrom za czasów prezydenta Jelcyna? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Słuchaj i czytaj także >>>
Powstanie Węgierskie.jpg
Serwis specjalny - WĘGRY 1956

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: dr János Tischler (dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie) 

Data emisji: 22.10.2016

Godzina emisji: 8.14

gs/MC

Czytaj także

Węgierska rewolucja (Universal News)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 21:45
Fragmenty amerykańskich kronik filmowych Universal International News z 1956 roku (komentarz w jęz. angielskim) poświęconych węgierskiemu zrywowi ku wolności i brutalnej interwencji sowieckiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami”

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 11:00
Węgrzy przystąpili do krwawego powstania, pod hasłem walki o wolność za przykładem Polaków. A Polacy w 1956 roku pomogli im tak, jak nikt inny na świecie.
rozwiń zwiń