Ryszard Czarnecki: Trump nie wywróci polityki USA do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:14
Ryszard Czarnecki nie ma wątpliwości, że wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki nie wpłynie negatywnie na sytuacje na świecie, w Europie i w Polsce. Polityk goszcząc w radiowej Jedynce mówił, że wygrana kandydata GOP będzie swoistym nowym otwarciem w światowej polityce.
Audio
  • Ryszard Czarnecki: Donald Trump niczego nie zmieni, proszę nie wierzyć w te bajki (Sygnały dnia/Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak mówił w radiowej Jedynce eurodeputowany, wybór Donalda Trumpa na prezydenta  nie jest według niego żadną katastrofą dla światowej polityki. - Polska będzie współpracować z 45. prezydentem USA. Jestem przekonany, że współpraca w ramach NATO będzie tak dobra, jak dotychczas, i że Donald Trump nic nie zmieni, jeśli chodzi o politykę międzynarodową USA - mówił polityk. - Proszę nie wierzyć w te bajki, że on całą amerykańską politykę wywróci do góry nogami - dodał.

Czytaj także
Donald Trump.jpg
Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA

Ponadto zdaniem Ryszarda Czarneckiego to nic złego, że Donald Trump nie ma pełnego poparcia wśród Republikanów. Jak zaznaczał eurodeputowany PiS, dzięki temu będzie to pewien zawór bezpieczeństwa dla polityki międzynarodowej prowadzonej przez nowego prezydenta USA.

Po podliczeniu głosów w większości stanów kandydat Republikanów ma już 279 głosów elektorskich, czyli o 9 więcej niż potrzeba do zwycięstwa. To ogromna niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton.

Donald Trump niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się. Kandydat republikanów wygrał na Florydzie, w Ohio czy Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku czy Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.

Wyniki wyborów są ogromną niespodzianką, bo zaraz po zamknięciu lokali wyborczych sondaże dawały zwycięstwo Hillary Clinton. Z godziny na godzinę okazywało się jednak, że kandydat Republikanów wygrywa w stanach, gdzie niemal pewne zwycięstwo mieli Demokraci.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Ryszard Czarnecki (eurodeputowany, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 9.11.2016

Godzina emisji: 8.15

dad/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Schetyna: wygrana Donalda Trumpa oznaczałaby bardziej nieprzewidywalny świat

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 07:52
- Zaczyna się nowy etap rzeczywistości i trudno napisać scenariusz na najbliższe lata - tak wyniki wyborów prezydenckich w USA skomentował w "Sygnałach dnia" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń