Stanisław Piotrowicz: mamy do czynienia z bezprawnym działaniem grupy sędziów TK

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 08:24
- Przekraczanie uprawnień przez funkcjonariuszy państwowych, a sędziowie TK takimi funkcjonariuszami są, jest zabronione w kodeksie karnym - mówi w "Sygnałach dnia" przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Audio
  • Stanisław Piotrowicz o sędziach TK (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Stanisław Piotrowicz o sędziach TK (Sygnały dnia/Jedynka)

Sędziowie TK: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja zostali wybrani w środę przez Zgromadzenie Ogólne TK jako kandydaci na nowego prezesa Trybunału. Obecnych w ZO dziewięcioro sędziów TK (wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji) uznało, że mimo nieobecności trzech sędziów wybranych w grudniu ub.r. przez obecny Sejm, kontynuowanie obrad jest "konieczne i uzasadnione", aby wypełnić ustawę. Tymczasem ustawowym warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność minimum 10 sędziów.


Czytaj więcej
SALA TRYBUNAŁ 1200 FREE.jpg
Kto za Andrzeja Rzeplińskiego? ZO TK wybrało kandydatów

Stanisław Piotrowicz uważa, że wskazanie kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego odbyło się ze złamaniem prawa. - To, że udział brało tylko 9 sędziów, jest przerażające. W sposób ewidentny, jaskrawy i wręcz lekceważący prawo jest łamane przez tych, którzy uchodzą, zarówno w oczach opinii publicznej, jak i parlamentu, za ludzi o wyróżniającej wiedzy prawniczej - ocenia gość Jedynki. - Mamy do czynienia z bezprawnym działaniem ze strony tej grupy sędziów TK, a bezprawne działania nie mogą rodzić skutków prawnych. Mogą za to rodzić odpowiedzialność prawną - dodaje.

Rozmówca Piotra Goćka zapowiedział, że problemy z wyborem kierownictwa Trybunału Konstytucyjnego rozwiąże kolejna ustawa o Trybunale, nad którą prace w czwartek mają zacząć posłowie. - Będzie to trzecia, zamykającą ustawa dotycząca TK. Będzie zawierała przepisy wprowadzające, przejściowe i końcowe. Będą w niej przewidziane rozwiązania na taką okoliczność, jak obecna - zaznacza poseł PiS.

Stanisław Piotrowicz zdradził także, czy w nowym roku będą miały miejsce kolejne prace nad ustawami o Trybunale Konstytucyjnym. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Piotr Gociek

Goście: Stanisław Piotrowicz (przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, PiS)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 7.14

kh/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: 19 grudnia najpewniej zakończy się cały spór wokół TK

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 09:18
- Wówczas odejdzie osoba, która wplotła w ten spór Trybunał Konstytucyjny - prezes TK Andrzej Rzepliński - mówił w "Sygnały dnia" Michał Wójcik.
rozwiń zwiń