Lewandowski: jeśli ktoś opacznie zrozumiał moje słowa, jestem gotowy przeprosić

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 08:02
- Chciałem, aby nie było debaty o Polsce w cieniu Aleppo. Taka była intencja moich słów - zaznaczył europoseł PO.
Audio
  • Europoseł Janusz Lewandowski tłumaczy się ze słów o Aleppo i Warszawie (Sygnały dnia/Jedynka)

W środę, 14 listopada, Parlament Europejski debatował o sytuacji w Polsce.

Na konferencji w europarlamencie w Strasburgu Janusz Lewandowski powiedział, że są powody, by "manifestować sprzeciw wobec nadużyć władzy w Polsce oraz by PE zajmował się po raz kolejny Polską". Zdaniem PO termin debaty był jednak niekorzystny. - Parlament Europejski jest w gorączce wyborczej, patrzy na Aleppo i powinien patrzeć na ulice Warszawy - ocenił Lewandowski.

Ta wypowiedź europosła PO wywołała burzę. Wiele osób zrozumiało, że zdaniem Lewandowskiego Parlament Europejski zamiast zajmować się rzezią w Syrii powinien zajmować się sytuacją wewnętrzną w Polsce. - To jest niemądra interpretacja - stwierdził w audycji "Sygnały dnia" europoseł.

- Te słowa nabrały w przekazie odwrotnego znaczenia niż treść, którą rzeczywiście wypowiedziałem. Ja mówiłem o tym, dlaczego niefortunna jest w czasie debata w PE o Polsce. Ona jest nieuchronna, bo Polska dostarcza coraz to nowych powodów dla debat o praworządności, natomiast jest to rocznica wprowadzenia stanu wojennego, PE jest trochę w gorączce wyborczej i patrzy na Aleppo - taki był sens mojej wypowiedzi - powiedział gość radiowej Jedynki.

- Jeżeli jednak ktoś się poczuł urażony, bo opacznie zrozumiał moje słowa, to jestem gotów przeprosić. Miałem na myśli złe ulokowanie tej debaty w czasie, bo jest Aleppo. Bo trzeba patrzeć na Aleppo - podkreślił Lewandowski. - W związku z tym szukajmy takich czasów, żeby można było patrzeć na Warszawę a nie na Aleppo - dodał.

Wysłuchaj całej audycji, w której gość Jedynki wytłumaczył się z innej swojej wypowiedzi - "jesteśmy chorym ogniwem tej Wspólnoty". Rozmawialiśmy także o dopiero co zakończonym unijnym szczycie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Wojciech Dąbrowski

Gość: Janusz Lewandowski (poseł Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego)

Data emisji: 16.12.2016

Godzina emisji: 7.15

kk/ab

Zapis rozmowy

Czytaj także

Janusz Lewandowski: budując zaufanie w UE trzeba działać tam, gdzie boli

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 13:53
- Szczyt w Bratysławie będzie można uznać za udany, jeśli zostanie zrealizowana taka minimalna agenda związana ze wspólną europejską odpowiedzią na potrzebę bezpieczeństwa – mówił Janusz Lewandowski, europoseł PO.
rozwiń zwiń