Ustawa o samorządach. Prezes PSL: ograniczenie kadencyjności niezgodne z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 08:02
- Ustawa o samorządach w aspekcie dotyczącym ograniczenia kadencyjności jest nie do poparcia. Moim zdaniem skazuje społeczności lokalne na niepewny los i gorszą konkurencję – mówił w "Sygnałach dnia" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz: warto sprawić, żeby ta współpraca między rządem a samorządem była jak najlepsza, bo ona gwarantuje rozwój Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w sposobie wybierania władz samorządowych. Według zapowiedzi prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie pełniliby swoje funkcje maksymalnie przez dwie pięcioletnie kadencje. W siedzibach komisji wyborczych pojawiłyby się przezroczyste urny i kamery. PiS chce, by nowe zasady dotyczyły już najbliższych wyborów, które odbędą się w 2018 roku.

- Zmiany w ordynacji rodzą zupełnie nową rzeczywistość. Wprowadzenie ograniczenia kadencyjności do tyłu to ograniczenie roli suwerena. To ograniczenie biernego i czynnego prawa wyborczego. Po pierwsze zmniejsza nam się pula osób, na które możemy głosować. Po drugie zakazujemy startowania w wyborach tym, którzy są dobrymi gospodarzami i są z różnych ugrupowań. Najwięcej jest bezpartyjnych samorządowców, dlatego w tym aspekcie dotyczącym kadencyjności ta ustawa jest nie do poparcia i jest niezgodna z konstytucją. Moim zdaniem skazuje społeczności lokalne na niepewny los i gorszą konkurencję – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL zapytany pozytywne aspekty nowej ustawy stwierdził, że "jedyny pozytyw jest taki, że będziemy mieli prawdziwą debatę o samorządności". - W końcu jeżeli chodzi o rozwiązania w polityce rodzinnej, w infrastrukturze i budowaniu dróg samorządowcy są na pierwszym miejscu. Samorząd jest potrzebny i często wyprzedza nawet myślenie na poziomie krajowym. Tu są dobrzy gospodarze, którzy są blisko ludzi. Nie warto im rzucać kłód pod nogi, warto im pomóc. Warto sprawić, żeby ta współpraca między rządem a samorządem była jak najlepsza, bo ona gwarantuje rozwój Polski – dodał Kosiniak-Kamysz.  

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której prezes PSL odniósł się także do reformy służby zdrowia w kontekście likwidacji NFZ.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego)

Data emisji: 23.01.2017

Godzina emisji: 7.15

koz/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tym sposobem PiS pozbędzie się samorządowców z PO? "Chcemy rozbić układy"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 15:18
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada zmianę ordynacji wyborczej. Nowa ma obowiązywać już podczas najbliższych wyborów samorządowych. PiS zależy na czasie nie tylko ze względu na wadliwość obecnych przepisów. Przy pomocy zmiany ordynacji wyborczej rządząca partia będzie mogłaby pozbyć się samorządowców z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusja o zmianie ordynacji wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 20:22
Prawo i Sprawiedliwość zamierza zmienić samorządowy kodeks wyborczy. Będą przezroczyste urny do głosowania i kamery w lokalach wyborczych.
rozwiń zwiń