X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Olga Tokarczuk: film "Pokot" przełamuje stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:49
- Ten film odwołuje się do archetypowej opowieści o mścicielu, niezwykle obecnej w kinie amerykańskim, literaturze czy teatrze. Zwykle jednak rolę mściciela pełni tam mężczyzna. Ostatnio w kinie pojawiły się też postaci kobiece, ale najczęściej są to wojowniczki. Nie pamiętam natomiast, by zadania mścicielki podejmowała się starsza pani - mówi Olga Tokarczuk.
Audio
  • Olga Tokarczuk o filmie "Pokot" (Sygnały dnia/Jedynka)
Andrzej Grabowski (L) i Agnieszka Mandat (P) w filmie Pokot Agnieszki Holland
Andrzej Grabowski (L) i Agnieszka Mandat (P) w filmie "Pokot" Agnieszki HollandFoto: Robert Pałka/materiały prasowe

W niedzielę (12.02), na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, światową premierę będzie miał film "Pokot" Agnieszki Holland. Obraz powstał na podstawie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Pisarka jest również, wraz z reżyserką filmu, współautorką scenariusza.

Olga Tokarczuk Ten film odwołuje się do archetypowej opowieści o mścicielu, niezwykle obecnej w kinie amerykańskim, literaturze czy teatrze

- Chciałam stworzyć bohaterkę, będącą starszą panią, na dodatek pozbawioną głosu i niewidoczną, odbieraną przez wszystkich jak ekscentryczka, której się nie słucha. Dopiero potem pojawiła się ta cała opowieść, która jest tematem książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - tłumaczy Olga Tokarczuk.

Główną bohaterką filmu "Pokot" jest Janina Duszejko - mieszkająca samotnie w Sudetach, emerytowana inżynier i obrończyni praw zwierząt. Pewnej nocy odnajduje ona ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci są tajemnicze, jedyne ślady wokół domu ofiary to odciski zwierzęcych łap. Widząc niemoc policji kobieta rozpoczyna własne śledztwo...

Czy przestawienie się na język filmowy było dla Olgi Tokarczuk trudnym zadaniem, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowała: Joanna Sławińska

Gość: Olga Tokarczuk (pisarka, współautorka scenariusza filmu "Pokot")

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 7.43

pg/ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olga Tokarczuk z NIKE za "Księgi Jakubowe"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 23:00
- Ludzie mają tendencję do popadania w trans i porządna powieść służy właśnie do tego - mówiła Olga Tokarczuk w Radiowej Jedynce. "Księgi Jakubowe" w trans wprawiły także jury Nagrody Literackiej Nike 2015.
rozwiń zwiń