Olga Tokarczuk: film "Pokot" przełamuje stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:49
- Ten film odwołuje się do archetypowej opowieści o mścicielu, niezwykle obecnej w kinie amerykańskim, literaturze czy teatrze. Zwykle jednak rolę mściciela pełni tam mężczyzna. Ostatnio w kinie pojawiły się też postaci kobiece, ale najczęściej są to wojowniczki. Nie pamiętam natomiast, by zadania mścicielki podejmowała się starsza pani - mówi Olga Tokarczuk.
Audio
  • Olga Tokarczuk o filmie "Pokot" (Sygnały dnia/Jedynka)
Andrzej Grabowski (L) i Agnieszka Mandat (P) w filmie Pokot Agnieszki Holland
Andrzej Grabowski (L) i Agnieszka Mandat (P) w filmie "Pokot" Agnieszki HollandFoto: Robert Pałka/materiały prasowe

W niedzielę (12.02), na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, światową premierę będzie miał film "Pokot" Agnieszki Holland. Obraz powstał na podstawie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Pisarka jest również, wraz z reżyserką filmu, współautorką scenariusza.

Olga Tokarczuk Ten film odwołuje się do archetypowej opowieści o mścicielu, niezwykle obecnej w kinie amerykańskim, literaturze czy teatrze

- Chciałam stworzyć bohaterkę, będącą starszą panią, na dodatek pozbawioną głosu i niewidoczną, odbieraną przez wszystkich jak ekscentryczka, której się nie słucha. Dopiero potem pojawiła się ta cała opowieść, która jest tematem książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - tłumaczy Olga Tokarczuk.

Główną bohaterką filmu "Pokot" jest Janina Duszejko - mieszkająca samotnie w Sudetach, emerytowana inżynier i obrończyni praw zwierząt. Pewnej nocy odnajduje ona ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci są tajemnicze, jedyne ślady wokół domu ofiary to odciski zwierzęcych łap. Widząc niemoc policji kobieta rozpoczyna własne śledztwo...

Czy przestawienie się na język filmowy było dla Olgi Tokarczuk trudnym zadaniem, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowała: Joanna Sławińska

Gość: Olga Tokarczuk (pisarka, współautorka scenariusza filmu "Pokot")

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 7.43

pg/ab


Czytaj także

Olga Tokarczuk z NIKE za "Księgi Jakubowe"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 23:00
- Ludzie mają tendencję do popadania w trans i porządna powieść służy właśnie do tego - mówiła Olga Tokarczuk w Radiowej Jedynce. "Księgi Jakubowe" w trans wprawiły także jury Nagrody Literackiej Nike 2015.
rozwiń zwiń