Jarosław Kaczyński: polskie sądownictwo to gigantyczny skandal

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 07:40
Jarosław Kaczyński przekonywał w "Sygnałach dnia", że system panujący w Polsce to "wielka zgnilizna", którą trzeba "w końcu zacząć leczyć", gdyż jest on w części pozostałością po komunizmie. Stąd, zaznaczał, wynika potrzeba przeprowadzenia m.in. reformy sądownictwa.
Audio
  • Jarosław Kaczyński mówi o potrzebie zreformowania polskiego sądownictwa (Sygnały dnia/Jedynka)
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jarosław Kaczyński mówił w radiowej Jedynce, że wobec zmian wprowadzanych przez rząd Beaty Szydło protestują przede wszystkim ci, którzy czują się zagrożeni - albo niesłusznie, jak podkreślał, w wypadku reformy oświaty, gdyż tam "nikomu nic złego się nie stanie" albo "być może w jakiejś mierze słusznie, jeżeli chodzi o samorządy czy sądownictwo", gdyż tam PiS będzie likwidować "patologię, która jest szeroko rozpowszechniona", co powoduje, że "niektórzy mają powody do obaw".

Ziobro_1200_1_KOW.jpg
Zbigniew Ziobro: trzecią władzę powinni reprezentować ludzie krystaliczni

Prezes PiS mówił również, że projekt reform, realizowany przez jego partię, został przedstawiony już w czasie kampanii wyborczej, dlatego nie można zarzucać rządowi, że robi coś za szybko. Podkreślał także, że nie można z góry zakładać, że przeciwko zmianom, choćby w reformie oświaty, jest większość rodziców.

Zapewniał też, że "nie ma pokusy", by przy obecnych dobrych sondażach PiS rozpisać przedterminowe wybory i starać się sięgnąć po konstytucyjną większość. Jego zdaniem nie ma do tego obecnie żadnych przesłanek.

Jarosław Kaczyński mówił, że zmiany dotyczące ustroju Warszawy wejdą w życie przed wyborami w 2018 roku, choć zaznaczył, że ustawa jest jeszcze przedmiotem dyskusji. - Proszę pamiętać, że znaczna część tych gmin, które wejdą do tej szerszej struktury, to są gminy, które w sensie urbanistycznym stanowią miasto Warszawę, tylko w sensie administracyjnym są oddzielone - podkreślił.

Prezes PiS mówił też o sprawie reprywatyzacji w Warszawie, o tym, czy potrzebne są zmiany w rządzie i o problemach frankowiczów.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Jarosław Kaczyński (prezes PiS)

Data emisji: 10.02.2017

Godzina emisji: 7.15

pp/mg

Zapis rozmowy

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Login 22017-02-13 19:05 Zgłoś
Ja już napisałem komentarz minimum dobę temu i nic? Zastanawiające. o co chodzi, wszak język był poprawny wiec moderator nie miał podstaw do ocenzurowania tego tekstu. To mi się nie podoba.
Login 22017-02-12 13:44 Zgłoś
Szanowny Panie Prezesie, rozumiem i podzielam Pana stanowisko co do spłacających swe kredyty we frankach. Sam tego nie uczyniłem więc pisze do Pana z pozycji w pełni neutralnej! Pamiętam jak to prezydent B. Obama stanął przed bardzo podobnymi problemem, patrząc na to do strony ekonomii i polityki. Polityka musiała ustąpić prymatowi ekonomii i nie byłoby w tym nic nie zdrożnego, gdyby nie fakt, że ów świat finansjery - korporacji, dawno już nie rządzi się prawami zdrowej konkurencji a jedynie wielkiej - niczym nie skrepowanej chciwości. Ba chciwość, ktoś mógłby rzec siła postępu, rozwoju itd i to można "przełknąć" ale, nie wówczas gdy nie ma hamulca w postaci nie skrepowanej konkurencji, a to się dzieje tu i teraz! - Powiada Pan: Składajcie pozwy do sadów mówiąc równocześnie, że owe są patologiczne. Uważam, że ten kierunek to trafna diagnoza, i to ma prawo się powieść , więc proszę Pana tą drogą by Pan działał i to szybko, naprawiał ten świat prawników, sądów itd. Kto wie, może już wkrótce świat to zauważy i zacznie naśladować, wszak ta problematyka toczy świat jak ciężka choroba i to może być pretekstem do kolejnej wojny światowej, którą nikt nie zatrzyma! - Życzę Panu zdrowia i nie przejmowania się tymi co to z urodzenia złośliwi, jeśli uda się to załatwić, a to już Pan wie, że to trudny orzech do rozgryzienia, to zapisze się Pan złotymi literami w dziejach Polski, mimo wad jakie Pan ma, i ja mam, i nawet wspomniani tu wyżej złośliwcy! Pisane 12.02.2017 roku.

Czytaj także

Jarosław Kaczyński chce zmian w UE. Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 22:10
– Angela Merkel dziś nie może zadeklarować, że traktaty dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej zostaną otwarte – komentował w Polskim Radiu 24 Krzysztof Rak z „Nowej Konfederacji”. Publicysta na naszej antenie odniósł się do wywiadu, którego Jarosław Kaczyński udzielił Polskiemu Radiu, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń