Witold Waszczykowski: można było oczekiwać deklaracji Donalda Trumpa o zwrocie Krymu Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 09:37
- Od miesięcy wielu analityków i komentatorów wieszczyło, że to będzie bardzo prorosyjska administracja. Okazuje się, że tak nie jest - mówi w "Sygnałach dnia" szef MSZ.
Audio
  • Witold Waszczykowski o USA, Rosji, politykach unijnych oraz Donaldzie Tusku (Sygnały dnia/Jedynka)
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer oświadczył, że prezydent Donald Trump oczekuje od Rosji zwrotu Krymu Ukrainie. To pierwsza tak stanowcza deklaracja ze strony nowego prezydenta USA, sprzeczna z jego dotychczasowymi wypowiedziami na ten temat.


Czytaj więcej
trump1200.jpg
Biały Dom zmienia ton

Witold Waszczykowski mówi, że deklaracja prezydenta USA jest mocna, jednak można się było jej spodziewać, bo jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami polityków amerykańskich, którzy jasno deklarowali swoje stanowisko. - Politycy nowej administracji, jak na przykład generał James Mattis czy obecny sekretarz stanu Rex Tillerson, w przesłuchaniach w Senacie jasno deklarowali swoje stanowisko i piętnowali Rosję. Ta deklaracja idzie dalej, ale jest zgodna z duchem ich wypowiedzi - zaznacza gość Jedynki.

Zdaniem szefa MSZ mimo tego, iż w nowej amerykańskiej administracji są ludzie, którzy przez całe lata robili interesy z Rosjanami na nafcie czy gazie, okazało się, że mogą teraz inaczej sprawować swoje funkcje. - Kiedy są politykami odpowiedzialnymi za politykę zagraniczną, politykę bezpieczeństwa, a również za pewną globalną politykę światową, zachowują się prawidłowo - ocenił rozmówca Piotra Goćka.

Witold Waszczykowski mówił także, dlaczego nadzieje obecnej amerykańskiej administracji, że można z Rosją porozmawiać o rozbrojeniu nuklearnym, są płonne. Ocenił propozycję prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że Polska powinna przystąpić do systemu odstraszania atomowego USA.

Wyjaśnił też, dlaczego spodziewa się krytyki niektórych polityków europejskich w związku z rządami PiS. Szef MSZ był też pytany o kwestię ewentualnego poparcia Donalda Tuska w staraniach o pozostanie na stanowisku szefa Rady Europejskiej oraz o to, czy jego zdaniem wizyta Angeli Merkel w Warszawie wpłynęła na stosunki polsko-niemieckie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 8.15

kh/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

"NYT": Rosja rozmieściła rakiety naruszające międzynarodowe porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 20:41
Mimo protestów ze strony USA, Rosja w tajemnicy rozmieściła nowe rakiety samosterujące, naruszając układ o likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu z 1987 r. - pisze "New York Times", powołując się na źródła w administracji USA.
rozwiń zwiń