Prof. Henryk Skarżyński: technologia leczenia wad słuchu bardzo poszła do przodu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 08:53
- To ważny dzień z punktu widzenia wszystkich, którzy mają problemy ze słuchem, ich rodzin i bliskich - mówi "Syganałach dnia" z okazji przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Implantu Ślimakowego prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Audio
  • Prof. Henryk Skarżyński o operacji wszczepienia implantu ślimakowego (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Henryk Skarżyński
Prof. Henryk Skarżyński Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego przypada w 60. rocznicę pierwszej na świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego. W Polsce pierwszą operację przywracającą słuch osobie niesłyszącej z wykorzystaniem technologii implantu ślimakowego wykonał 16 lipca 1992 roku, czyli 25 lat temu, prof. Henryk Skarżyński. Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego jest obchodzony na świecie, aby pokazać ludziom z wadami słuchu, jak wiele korzyści daje implantacja zmieniając życie na lepsze.

- Mieliśmy szczęście, któremu oczywiście musieliśmy pomóc. Nie tylko wszczepiliśmy w 1992 roku implant ślimakowy, ale także zapewniliśmy organizację całego programu opieki pooperacyjnej. Powstały kolejne ośrodki specjalistyczne. Z tego wywodzi się cała idea Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz obecnego Światowego Centrum Słuchu - mówi prof. Henryk Skarżyński. 

Gość Jedynki podkreśla, że od tamtej pory, technologia bardzo poszła do przodu. - Pozwala się pacjentom zrozumieć mowę w 100 procentach, zarówno tym, którzy są głusi od urodzenia, jak i tym, którzy stracili słuch w jakimś momencie swojego życia - zaznacza rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego.

- W tym roku mija także 15. rocznica mojej pierwszej w świecie operacji leczenia częściowej głuchoty, co pokazuje, że po 10 latach nie tylko doszliśmy do poziomu ośrodków zachodnich, ale zrobiliśmy coś więcej niż wszyscy inni wcześniej. To było wielkim przełomem - mówi profesor. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z prof. Henrykiem Skarżyńskim, który wspomina, co pamięta z dnia swojej pierwszej operacji z wykorzystaniem technologii implantu ślimakowego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: prof. Henryk Skarżyński (dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 7.40

kh/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Skarżyński: przez moje ręce przeszło 200 tys. pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 12:55
25 lat temu polscy medycy zaczęli realizować program leczenia głuchoty za pomocą implantów ślimakowych. - Było to wielkie wyzwanie, danie szansy tym, którzy nigdy nie słyszeli lub bezpowrotnie stracili słuch - mówi prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń