Stanisław Szwed: nie przewidujemy znaczących zmian w programie "Rodzina 500+"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 09:46
- Podstawowe kierunki programu "Rodzina 500+" będą dalej takie same. Zmiany dotyczą składania wniosków i uszczelnienia systemu wypłacania świadczeń - powiedział na antenie Jedynki wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Audio
  • Stanisław Szwed: nie ma potwierdzenia, że przez program 500+ ludzie zwalniają się z pracy (Jedynka/Sygnały dnia)

Dzisiaj Rada Ministrów zajmie się dokumentem o systemach wsparcia dla polskich rodzin, w tym podsumowaniem programu "Rodzina 500+", który wystartował 1 kwietnia zeszłego roku. 

Według danych na koniec lutego 2017 r. wsparciem z programu objęto ponad 3,82 mln dzieci do lat 18; do ponad 2,57 mln rodzin trafiło 21 mld zł. W pierwszym roku obowiązywania programu przeznaczono na niego ponad 17 mld zł, a w tym roku - ponad 23 mld zł.

- Podstawowe założenia programu będą dalej zachowane. Kwoty i granica wieku się nie zmieniają. Chcemy natomiast ułatwić przyjmowanie wniosków np. drogą elektroniczną. Zachętą ma być m.in. to, że osoby, które złożą wnioski onlinie, szybciej otrzymają świadczenia. Doprecyzujemy też niektóre zapisy, które spowodują uszczelnienie miejsc, gdzie te środki uciekają. Mowa np, o osobach, które żyją w konkubinacie i tego nie zgłaszają. Problemy są też z osobami, które prowadzą własność działalność gospodarczą, są na ryczałcie i same deklarują swoje dochody - powiedział Stanisław Szwed.

Wiceminister rodziny zapytany o osoby, które specjalnie zwalniają się z pracy, by otrzymać świadczenia, stwierdził, że "te dane się nie potwierdzają". - Na to nakłada się też bardzo niskie bezrobocie. Trudno szacować, że ktoś się zwolnił, bo chciał otrzymać świadczenie z programu. Niektóry osoby zwalniają się, bo po prostu nie odpowiada im wysokość płacy. Według naszych informacji zaledwie 30 proc. kobiet rezygnuje z pracy, bo chce wychowywać dzieci - dodał Szwed.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Szwed (sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)

Data emisji: 04.04.2017

Godzina emisji: 8.15

koz/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: nie będzie zmiany kluczowych elementów programu "Rodzina 500+"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 07:45
- Natomiast pewne korekty programu, nie tak istotne, jak zmiana wysokości świadczenia czy zmiana dostępności świadczenia poprzez określenie kryterium dochodowego, na pewno będą się pojawiały - mówiła w "Sygnałach dnia" minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń