Mateusz Morawiecki: gaz z USA pozwoli nam uniezależnić się od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:28
- Bardzo prawdopodobne, że gazowce ze Stanów Zjednoczonych będą dobijać wkrótce do gazoportu w Świnoujściu - mówi w "Sygnałach dnia" wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Mateusz Morawiecki o swojej wizycie w USA (Sygnały dnia/Jedynka)

Waszyngton, Boston, Nowy Jork – te trzy miasta odwiedził wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w USA. Przez trzy dni spotkał się z członkami amerykańskiego rządu, najbliższymi współpracownikami prezydenta Trumpa, a także szefową Rezerwy Federalnej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Mateusz Morawiecki poinformował, że rozmawiał m.in. z sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym o transporcie gazu do Polski. - Bardzo zależy nam na dywersyfikacji i uniezależnieniu się od gazu rosyjskiego. Wiemy, jakiemu szantażowi podlegamy my, Ukraina, kraje Europy Środkowej. Bardzo mocno oponujemy przeciwko Nord Stream 2, czyli gazociągowi, który biegnie przez Bałtyk, i który nas bardzo uzależnia - zaznacza gość Jedynki.

Wicepremier mówi, że ważne jest, by warunki cenowe zostały odpowiednio skonstruowane. - Nie chcemy kupować za każdą cenę. Chcemy mieć tę alternatywną drogę zakupu gazu, ale jednocześnie chcemy, żeby cena była odpowiednia dla polskich klientów i dla polskiego przemysłu - podkreśla Morawiecki i dodaje, że bardzo prawdopodobne, iż w ciągu roku-półtora do niedawno otwartego terminala LNG w Świnoujściu zawita gazowiec z USA.

Mateusz Morawiecki mówił także w audycji, na jakie amerykańskie inwestycje możemy liczyć w Polsce. Odniósł się też do sytuacji w Syrii oraz do zaplanowanego na dziś głosowania w sprawie wotum nieufności wobec rządu. Posłuchaj nagrania. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Mateusz Morawiecki (wicepremier, minister rozwoju i finansów)

Data emisji: 7.04.2017

Godzina emisji: 7.40

kh/pg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki w USA. „To istotna wizyta”

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 10:43
Wicepremier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef resortów finansów i rozwoju spotyka się m.in. z ministrami rządu Donalda Trumpa. W audycji Rządy Pieniądza o relacjach ekonomicznych na linii Warszawa-Waszyngton mówili Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny, Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego i dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń