"Nie musielibyśmy się zajmować sądami, gdyby działały dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 08:01
- Ja i minister Ziobro nie musielibyśmy się zajmować sądami, gdyby działały dobrze. Państwo bardzo dobrze wiedzą, że w polskich sądach można czekać 15 lat na wyrok, a potem, jak się go otrzymuje, jest bardzo wątpliwej jakości - mówił na antenie radiowej Jedynki Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Patryk Jaki o reformie sądownictwa (Jedynka/Sygnały dnia)

Do Sejmu trafił projekt reformy Krajowej Rady Sądownictwa. Nowe prawo miałoby wejść w życie od lipca br. Kontrowersje wzbudza fakt, że do końca 2017 roku minister sprawiedliwości będzie mógł wymienić dowolnego sędziego, jak donoszą media, "bez podania powodu".

- To oczywiście nieprawda, że bez podania powodu. Chcemy zmienić realnie polski wymiar sprawiedliwości. Wiele osób myślało: "oni gadają, tak jak wszyscy przez 27 lat, a nic nie zrobią". A tu się okazuje, że to się dzieje naprawdę. My jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić poważną reformę sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości. Ta ustawa jest jedną z kilkunastu, którą przygotowaliśmy w tym zakresie, naprawdę porządnie chcemy zmienić sądy - podkreślił Jaki.

- Ja i minister Ziobro nie musielibyśmy się zajmować sądami, gdyby działały dobrze. Państwo bardzo dobrze wiedzą, że w polskich sądach można czekać 15 lat na wyrok, a potem, jak się go otrzymuje, jest bardzo wątpliwej jakości. Chcemy to radykalnie zmienić. Jakaś taka opowieść o tym, że teraz to jest zamach na niezawisłość sędziowską, a dzisiaj to jest dobrze, to może jest dobra dla elit. Mamy 27 lat zaległości jeśli chodzi o sądownictwo, a złośliwi mogliby dodać do tego okres PRL-u - tłumaczył wiceminister. - Kiszczak i Jaruzelski zgodzili się przeprowadzić transformację, ale w zamian za to zagwarantowali sobie, że zatrzymają wszystkie sądy i trybunały - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 13.04.2017

Godzina emisji: 7.15

dcz/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Jarosław Gowin: będę popierał reformę wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 15:39
Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w czwartek, że będzie popierał reformę wymiaru sprawiedliwości. - Bez reformy wymiaru sprawiedliwości ani nie będziemy mieli społecznego poczucia, że żyjemy w sprawiedliwym kraju, ani polska gospodarka nie będzie rozwijać się dobrze – mówił.
rozwiń zwiń