Polacy, którzy zapisali się w historii Syberii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 09:41
Bajkał to najgłębsze i najbardziej tajemnicze jezioro na świecie. Jako pierwsi dokładnie zbadali je Polacy, a konkretnie polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Wiktor Godlewski.
Audio
Benedykt Dybowski (zdjęcie z 1910 r.)
Benedykt Dybowski (zdjęcie z 1910 r.)Foto: Wikimedia Commos/domena publiczna

W Listwiance, gdzie znajduje się Muzeum Bajkału dużo mówi się o polskim wkładzie w badanie jeziora. Jest tablica upamiętniająca Jana Czerskiego i popiersie Benedykta Dybowskiego.

- Przed przybyciem tu polskich naukowców Bajkał uważano za miejsce mało ciekawe dla przyrodników. Oni odkryli wiele nowych gatunków. Budowali takie małe, przenośne domki, które ustawiali w miejscach badań. Benedykta Dybowskiego można uznać za twórcę bajkałoznawstwa – mówi Natalia Dymitriewa, przewodniczka po muzeum.

Polska obecność na Syberii zaczęła się jednak jeszcze wcześniej niż w wieku XIX, gdy masowo zsyłano na te ziemie naszych rodaków. Szczegóły w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowali: Edyta Poźniak i Piotr Pogorzelski

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 6.33

pg/jsz

Czytaj także

Irkuck - syberyjskie miasto pełne polskich śladów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 08:34
Dziś Irkuck liczy blisko 700 tys. mieszkańców i jest stolicą wschodniej Syberii. W XIX wieku miasto to było centralnym miejscem, gdzie osiedlano polskich zesłańców.
rozwiń zwiń