Prof. Andrzej Radzikowski: rezygnacja ze szczepień prowadzi do powrotu epidemii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 09:35
- Jeżeli nie będziemy szczepić dzieci możemy być pewni, że epidemie wrócą – powiedział na antenie Jedynki prof. Andrzej Radzikowski, lekarz rodzinny i dzieci.
Audio
  • Prof. Andrzej Radzikowski: jeśli odsetek osób niezaszczepionych przekroczy pewną liczbę, powróci epidemia (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

szczepionki 1200.jpg
Dlaczego "ospa party" to śmiertelne niebezpieczeństwo?

Wczoraj włoski rząd wydał dekret zakazujący przyjmowania do żłobków i przedszkoli dzieci, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom. Tamtejsza minister zdrowia chciała rozszerzenia zakazu również na szkoły podstawowe. 

 - Musimy pamiętać, że nasza cywilizacja swój obecny kształt zawdzięcza właśnie szczepieniom. Dzięki ich zastosowaniu zniknęły straszne epidemie dawnych czasów jak cholera, czy dżuma. W ostatnich latach dalej rozwija się natomiast ruch antyszczepionkowy. Tymczasem strach przed powikłaniami jest nieuzasadniony. Bardzo rzadko zdarza się, że jakieś poważniejsze działania uboczne są obserwowalne – powiedział prof. Radzikowski.


szczepienie zastrzyk dziecko 663.jpg
Szczepić czy nie szczepić? Fakty i mity o szczepieniach dzieci

Gość Jedynki dodał, że jeśli odsetek osób niezaszczepionych przekroczy pewną liczbę, powróci epidemia. - Mogliśmy to obserwować na Ukrainie, gdy zaprzestano tam szczepień na błonicę i choroba wróciła. W Londynie wybuchła epidemia odry po doniesieniach, że szczepionki powodują autyzm. Takie tezy głosił brytyjski lekarz Andrew Wakefield. Zaczęto jednak analizować jego prace czarno na białym wykazano, że po prostu - powiem wprost - kłamał - mówił doktor Radzikowski.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Andrzej Radzikowski (lekarz dzieci i rodziny)

Data emisji: 20.05.2017

Godzina emisji: 8.16

koz/gs

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
ObserwatorONZ2017-05-21 12:26 Zgłoś
Czemu nikt nie mówi o NOP czyli Niepożądanych Odczynach Poszczepiennych? Jest ich cała masa ale lekarze nie chcą przyjmować zgłoszeń do rejestru choć mają obowiązek. Wiedzą, że zbyt wiele zgłoszeń narobi problemów dystrybutorowi który im sponsoruje wycieczki do cieplych krajów a potem w mediach "naukowcy" mogą mówić, że skutków ubocznych szczepień prawie nie ma.
ObserwatorONZ2017-05-20 13:45 Zgłoś
Problem polega na tym, że wiele przypadków NOP jest przez lekarzy zatajanych bo czasem nie chca ich zglaszac nawet jak rodzic nalega a w sumie powinni miec obowiazek z urzedu. A tak malo ktory NOP sie udaje zglosic wiec potem taka pani naukowiec z czystym sumieniem moze opowiadać bujdy, że takie powikłania czyli NOP są znikome.

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia rozważa rekompensaty za powikłania poszczepienne

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 19:58
- Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem systemu rekompensowania ewentualnych szkód, powstałych w wyniku powikłań poszczepiennych - poinformował szef resortu Konstanty Radziwiłł. Zapewnił, że szczepionki to preparaty bezpieczne, a ciężkie powikłania zdarzają się rzadko.
rozwiń zwiń