SOS Wioski Dziecięce szukają rodziców. "Dzieci czekają, a nie powinny"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 13:00
W Polsce 19 tysięcy dzieci przebywa w pieczy instytucjonalnej, czyli dużych, państwowych domach dziecka. Alternatywą dla tego rozwiązania są Wioski Dziecięce. Wciąż brakuje jednak osób, które mogłyby zostać rodzicami zastępczymi.
Audio
  • SOS Wioski Dziecięce poszukują kandydatów na rodziców zastępczych (Sygnały dnia/Jedynka)
  • O akcji SOS Wiosek Dziecięcych z okazji dnia rodzicielstwa zastępczego (Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Gladskikh Tatiana

Wioski Dziecięce zorganizowane są na wzór rodzin - na kilkoro dzieci przypada jeden lub dwoje stałych opiekunów, a wszyscy mieszkają w jednym domu. Dla dzieci, które nie mają szans na adopcję, jest to najlepsze rozwiązanie, wciąż jednak brakuje rodziców zastępczych. - W ciągu ostatniego roku udało nam się założyć trzy nowe rodziny, ponad 10 dzieci znalazło rodziców. W tej chwili mamy osiem pustych domków w naszych czterech wioskach, jeśli kandydatów będzie więcej, możemy założyć rodzinę obok wioski, wynajmując lub kupując mieszkanie w pobliżu - mówi Barbara Rajkowska, dyrektor krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. - Dzieci czekają, a nie powinny  - dodaje.

Jednym ze świeżo upieczonych rodziców jest Tomasz Wójciszyn, który wraz z żoną Katarzyną opiekuje się szóstką dzieci. - Proces rekrutacji nie był trudny, ale czasochłonny. Nasze starania rozpoczęliśmy w marcu ubiegłego roku, przez prawie rok trwały rozmowy, testy psychologiczne (chyba wszystkie dostępne na polskim rynku), rozmowy z dziećmi, przebywanie w Wiosce. To jest po to, żeby poznać wszystkie dobre i złe strony - wyjaśnia.

Barbara Rajkowska podkreśla natomiast, że lepiej mówić o stronach trudnych niż o złych. - To piękna, cudowna praca, ale bardzo trudna. Dzieci są po traumatycznych przejściach, życie w Wiosce to nie zawsze śmiech i miłość, częściej ogromne wyzwanie - zaznacza.

Dlaczego w Wioskach Dziecięcych rzadko słychać słowo "mama"? Kto może zostać rodzicem SOS? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Goście: Barbara Rajkowska (dyrektor krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce) i Tomasz Wójciszyn (tata SOS od kwietnia)

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 8.36

mg/pg

Czytaj także

Dzień Dziecka do potęgi... siódmej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 09:19
Elżbieta i Bogdan Denysenko prowadzą w Wołominie rodzinny dom dziecka. Pod opieką mają siódemkę dzieci, w tym dwoje biologicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Zostań rodzicem w SOS Wiosce Dziecięcej" na stadionie Legii

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 12:04
Niedzielny mecz Legii Warszawa z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza był niezwykły nie tylko z powodu wyniku stołecznej drużyny (6:0). Spotkanie na stadionie przy Łazienkowskiej miało też bardzo nietypowy początek. Co prawda, jak zawsze, zabrzmiał "Sen o Warszawie", ale potem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama szóstki dzieci: relację tworzy się od początku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 13:00
W Dniu Matki nasze studio odwiedziła Agnieszka Jackowska - mama szóstki dzieci, pedagog, członkini Związku Dużych Rodzin "3 Plus".
rozwiń zwiń