Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w dokumentach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 10:34
IPN uruchamia portal internetowy poświęcony wizycie papieża w Polsce w 1987 roku. - To była przełomowa pielgrzymka, bo znowu dodała siły społeczeństwu w okresie wielkiego marazmu - wyjaśnia prezes Instytutu Jarosław Szarek.
Audio
  • Nowe spojrzenie na wizytę Jana Pawła II w Polsce w 1987 roku (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: Dennis Jarvis/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Zadaniem portalu jest pokazanie znaczenia tej pielgrzymki dla Polaków i nastroju jaki panował wówczas w miastach odwiedzanych przez papieża. - To był czas, gdy "Solidarność", po tylu latach represji, zmęczenia społeczeństwa, zamierała. Pogłębiał się kryzys gospodarczy i wtedy do Gdańska przyjeżdża Jan Paweł II. Miasto wyglądało w sposób niesamowity - wspomina Jarosław Szarek.  

IPNtvPL/You Tube

Na portalu są zarówno informacje o przesłaniu pielgrzymki, jak i materiały SB wytworzone przed i po pielgrzymce - wyjaśnia dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. - Chcieliśmy, żeby były to materiały najciekawsze z punktu widzenia obecnego odbiorcy. Są to przede wszystkim fotografie, nagrania dźwiękowe, wideo, ale także dokumenty, które z puntu widzenia narracji historycznej i historycznej prawdy, będą w najlepszy sposób pokazywały jak wyglądało przygotowanie tego typu wizyt od strony SB - mówi Kruk.

www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl

Portal prezentuje także archiwalia dotąd nieznane. - Myślę, że ten portal będzie interesujący zarówno dla badaczy jak i zwykłych miłośników historii - podsumowuje Marek Dąbrowski, koordynator projektu.  

Portal nie jest zamkniętą formą. Czym go chcą wzbogacać jego twórcy o tym można się dowiedzieć słuchając całego nagrania.  

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Przygotował: Witold Banach

Goście: Jarosław Szarek (prezes IPN), Justyna Skowronek (Biuro Edukacji IPN)

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 8.36

zi/ag


Czytaj także

Od poczucia absurdu do nowej jakości. Sierpień 1980

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 04:14
- Wówczas powszechnie występowały takie cechy, szczególnie wśród robotników, jak upokorzenie, poczucie absurdu, bezsensu - mówi Marek Kunicki-Goldfinger, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kustosz Pamięci przypomina, że bez przeszłości nie ma przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:06
Konkurs Kustosz Pamięci ma przypominać o tym, że bez dbałości o przeszłość nie można budować trwałej i solidnej przyszłości. - Mamy okazję, by z lekcji historii wyciągnąć naukę i myślę, że Polska z niej dobrze korzysta - mówi prezes IPN, Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przystanek historia" rusza w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 11:17
Działalność przystanku zainauguruje w USA spotkanie poświęcone operacji polskiej NKWD z 1937 roku, bo "bycie Polakiem pod koniec lat 30. w Związku Sowieckim oznaczało to samo, co bycie Żydem w III Rzeszy" – wyjaśnia prezes IPN Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń