"Są formy unikania opodatkowania, które są dozwolone"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 09:32
Rok temu w polskim prawie pojawiła się klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Jakie są efekty jej wprowadzenia? - Klauzula ma bardziej charakter marketingowy i odstraszający - powiedział w "Sygnałach dnia" prof. Dominik Gajewski z SGH.
Audio
  • Prof. Dominik Gajewski o unikaniu opodatkowania (Sygnały dnia/Jedynka)

Gość Jedynki wskazał, że z danych Ministerstwa Finansów wynika, że klauzula nie była ani razu realnie wykorzystana. Jak wyjaśnił, to sygnał dla podatników, którzy agresywnie optymalizują, że takie narzędzie może zostać wobec nich wykorzystane. 

Ekspert zaznaczył, że klauzula nie dotyczy małych i średnich firm, ale dużych korporacji, które stosują strategie podatkowe przy zaangażowaniu międzynarodowego prawa. Jak wyjaśnił, aby wyeliminować to zjawisko potrzebna jest solidarność podatkowa krajów UE.

Dominik Gajewski podkreślił, że są formy unikania opodatkowania, które są dozwolone i nie są przestępstwem jak uchylanie opodatkowania, gdy nie deklarujemy dochodów lub je ukrywamy. 

Jakie są agresywne metody unikania opodatkowania? Co, jeśli nie klauzula, spowodowało prawie 20-procentowy wzrost wpływów z podatków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: prof. Dominik Gajewski (kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH)

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 8.13

fc/pg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prof. Witold Modzelewski: trzeba zacząć kontrolować "biznes podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 09:07
- Trzeba usunąć z prawa to, co przez lata tworzono w złym trójkącie lobbystyczno-ekspercko-urzędniczym. Te luki ktoś stworzył nie z głupoty, tylko celowo. Biznes podatkowy to są największe pieniądze - mówi w "Sygnałach dnia" członek Narodowej Rady Rozwoju.
rozwiń zwiń