Minister środowiska o zarzutach ws. Puszczy Białowieskiej. "To szkalowanie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 09:12
Polska broni prawa UE, odtwarza siedliska, które zostały zniszczone, a w skali światowej zostało to pokazane jako wycinka drzew - mówił w "Sygnałach dnia" minister środowiska Jan Szyszko o działaniach w Puszczy Białowieskiej.
Audio
  • Minister środowiska Jan Szyszko o Puszczy Białowieskiej i córce leśnika (Jedynka/Sygnały dnia)

W niedzielę (2.07) w Krakowie rozpocznie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, a temat Puszczy Białowieskiej może pojawić się w agendzie. Już rok temu pojawił się temat wpisania puszczy na listę przyrodniczego dziedzictwa narodowego. 

Szef resortu środowiska przekonywał w Jedynce, że Polska dba o Puszczę Białowieską, a do międzynarodowej opinii publicznej dotarły nieprawdziwe informacje jakoby dokonywano w niej wycinki. - Jest to szkalowanie Polski, jest to nieprawda - ocenił Jan Szyszko i dodał, że ma nadzieję, iż zostanie to wyjaśnione. 

- Te przepiękne drzewostany, które zostały wpisane na listę sieci Natura 2000 i siedliska ważne z punktu widzenia UE, zostały zniszczone nierozsądnymi decyzjami w latach poprzednich. Najpierw wyznaczono sieć Natura 2000 później zaprzestano działań ochronnych i gospodarczych zmierzających ku temu by trwało to, co było tam dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym miejscowej ludności - opisał sytuację minister.

Jan Szyszko mówił też, gdzie znajduje ukojenie na łonie przyrody i wskazał miejsce w Polsce, które poleca odwiedzić ze względu na imponujący 500-letni drzewostan. Wyjaśnił także, czy człowieka można zaliczyć do zwierząt.

Minister tłumaczył się również ze sprawy koperty i córki leśniczego, nawiązując m.in. do dziedzictwa patriotycznego i kulturowego oraz zwyczaju wyświadczania przyjacielskich przysług. - Jako poseł dostaję mnóstwo próśb, żeby przekazać różnego rodzaju informacje różnym osobom i rzeczywiście one są w kopertach - powiedział Jan Szyszko i zapewnił, że list od prowadzącego audycję również by dostarczył - z przyjemnością i do rąk własnych. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Jan Szyszko (minister środowiska)

Data emisji: 30.06.2017

Godzina emisji: 7.14

fc/pg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Szyszko: Puszcza Białowieska to okręt flagowy nurtu lewicowo-libertyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 20:36
- Puszcza Białowieska to jest swego rodzaju okręt flagowy tego nurtu lewicowo-libertyńskiego całej Europy Zachodniej, gdzie ten nurt (...) uważa, że człowiek jest największym wrogiem zasobów przyrodniczych, a najwyższą formą ochrony jest "nie wycinaj drzew" i to jest zupełne odwrócenie całej sytuacji - powiedział szef resortu środowiska podczas sobotniego Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń