Kopalnie w Tarnowskich Górach na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 15:02
Zabytki Tarnowskich Gór, m.in. dawne kopalnie rud srebra, ołowiu i cynku, zostały oficjalnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O tym, jakie inne obiekty znalazły się wśród 20. dopisanych do listy podczas 41. Sesji Komitetu w relacji reportera Pawła Pawlicy.
Audio
  • Kopalnie w Tarnowskich Górach na liście UNESCO (Sygnały dnia/Jedynka)
Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich GórachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

To 15. obiekt z Polski, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a pierwszy ze Śląska.

Polska zgłosiła kandydaturę dawnych kopalń rud srebra, ołowiu i cynku, ale też systemu odwadniania i wykorzystywania wody pogórniczej. To w sumie 28 obiektów z Tarnowskich Gór, ale również z Bytomia i Zbrosławic. Delegaci podkreślali unikatowy charakter wszystkich obiektów.

Z wpisu cieszył się Zbigniew Pawlak, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. ­­- Jestem tak wzruszony, że brak mi słów. To wielki dzień dla Tarnowskich Gór, dla Górnego Śląska, dla Polski - mówił naszemu reporterowi.

W czasie obrad w Krakowie najwięcej emocji wzbudziła dyskusja wpisania Hebronu na listę światowego dziedzictwa. Znalazły się na niej też m.in. dwa wpisy afrykańskich miast - M'banza-Kongo - dawnej stolicy Królestwa Kongo, leżącej na terenie Angoli oraz Asmary - stolicy Erytrei, nazywanej perłą modernistycznej architektury. To pierwsze wpisy na listę dla obu krajów.

W czasie sesji Polska lobbowała już za kolejną kandydaturą z naszego kraju. A jaką - tego dowiesz się z nagrania audycji.

***

Przygotował: Paweł Pawlica

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 8.38

Nagranie wyemitowano w audycji Sygnały dnia.

ksz/pg

Zobacz więcej na temat: UNESCO POLSKA Paweł Pawlica
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gliński: decyzja UNESCO ws. przygotowanie raportu o Puszczy Białowieskiej - pozytywna

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 20:43
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński ocenił decyzję komitetu UNESCO dot. wydłużenia czasu na przygotowanie raportu o Puszczy Białowieskiej do grudnia 2018 r. jako pozytywną. Dyskusja była krótka, merytoryczna, doprowadziła do poprawienia stanowiska - powiedział w środę Gliński. 
rozwiń zwiń